Putin je homosexuál? Ruská cenzura poprvé použila zákon, který trestá urážku státní moci

Ruská cenzura poprvé v praxi použila zákon trestající pomluvy a urážky státní moci a výkonných orgánů, když nařídila webovým médiím ve městě Jaroslavl odstranit fotografii s nápisem na zdi domu urážejícím údajně hlavu státu Vladimira Putina. Napsal to dnes ruský informační web TJournal. Text grafitti ruská média neuvádějí, mělo jít o vulgárně formulovaný nápis hlásající, že Putin je homosexuál.

Vladimír Putin
doporučujeme

Zákon o blokování internetových materiálů urážejících společnost, státní symboly a orgány, veřejnou mravnost nebo lidskou důstojnost úředně v Rusku vstoupil v platnost minulý pátek. Prohřešky trestá pokutou do 100.000 rublů (35.000 korun), v případě opakování až dvoutýdenním vězením.

Fotografie nápisu o Putinovi na jednom z domů v Jaroslavli zveřejnilo pět místních webů, na upozornění kontrolního orgánu Roskomnadzor obrázek všechny odstranily. Některá média nicméně zásah označila za projev "absolutně neospravedlnitelné cenzury". Na žádost o vysvětlení Roskomnadzor nereagoval, napsal TJournal.

Ruská státní agentura TASS později vydala zprávu o tom, že Roskomnadzor provádí "preventivní pohovory" s médii. Jejich cílem je vypracovat účinnou metodiku, která umožní operativně zabránit šíření protiprávních informací, aniž by média musela čelit trestnímu stíhání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama