Ukrajinské volby: Proč Češi nezískali status pozorovatelů?

Dvěma Čechům, kteří o víkendu nebyli vpuštěni na první kolo volby ukrajinského prezidenta, Kyjev podle českého ministerstva zahraničí žádost o status pozorovatele před měsícem zamítl. ČTK to dnes sdělil Michal Bucháček z tiskového odboru ministerstva.

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo podle něj nezaznamenalo žádnou stížnost ani z řad českých novinářů, ani zájemců o pozici pozorovatele, kteří chtěli pokrývat první kolo prezidentských voleb na Ukrajině.

Bucháček to uvedl v reakci na tvrzení Romana Blaška z Haló novin a vydavatele Richarda Knota, kteří oznámili, že se měli účastnit v rámci "mezinárodní pozorovací novinářské mise" prvního kola prezidentských voleb, "ale nebyli vpuštěni na území Ukrajiny a následně byli proti své vůli navráceni zpět do ČR".

Oba jmenování podle Bucháčka prostřednictvím velvyslanectví ČR v Kyjevě požádali ukrajinskou ústřední volební komisi o registraci mezinárodních pozorovatelů. Komise ale tuto žádost zamítla, o čemž byli oba počátkem března 2019 informováni. Rozhodnutí o udělení nebo neudělení statusu pozorovatele je v tomto případě zcela v kompetenci ukrajinských úřadů, dodal Bucháček.

Předseda Nezávislé iniciativy (NEI) Knot i kandidát KSČM na europoslance Blaško z Komunistické strany Československa se zúčastnili pozorovatelské mise OBSE při ukrajinských parlamentních volbách v roce 2014. Knot se dostal do místních médií v souvislosti s obhajobou předsedy volební komise, který byl usvědčen z machinací s hlasovacími lístky v jednom z okrsků v Dněpropetrovské oblasti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama