Nevídaná věc v otázce brexitu: Corbyn se shodl s Mayovou

Lídr britské opozice Jeremy Corbyn s "velkou radostí" přijal nabídku premiérky Theresy Mayové k jednání o dalším brexitovém plánu. Nejdůležitější podle něj nyní je, aby Británie EU neopustila 12. dubna bez dohody. Corbyn zopakoval, že labouristé chtějí zůstat v celní unii s EU, mít přístup k jednotnému trhu a zajistit ochranu práv zaměstnanců. Varoval také, že se nezříká možnosti vyslovit vládě premiérky Mayové nedůvěru.

Jeremy Corbyn
doporučujeme

"Uznáváme, že se posunula a já uznávám, že je mou zodpovědností zastupovat lidi, kteří podpořili v posledních volbách labouristy i lidi, kteří labouristi nepodpořili, chtějí ale jistotu a bezpečnost pro svou vlastní budoucnost," uvedl Corbyn v reakci na pozvání premiérky k jednání.

Nejdůležitější otázkou nyní podle Corbyna není, zda se bude Británie účastnit voleb do Evropského parlamentu či nikoli, ale to, "abychom zajistili, že nevypadneme z EU příští týden bez dohody". Po brexitu bez dohody by totiž podle něj následoval chaos.

Corbyn zároveň upozornil, že se nezříká možnosti, že by se labouristé mohli pokusit vládě premiérky Mayové vyjádřit nedůvěru, "pokud se ukáže, že si vláda není schopna zajistit většinu v Dolní sněmovně".

Mayová dnes po více než sedmihodinovém zasedání své vlády oznámila, že hodlá požádat o další odklad termínu brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Čas do mimořádného summitu EU příští týden ve středu chce premiérka využít právě k jednání s lídrem opozice o dalším postupu na cestě k brexitu. Rozhovory by se podle ní nicméně neměly týkat již dojednané brexitové dohody, ale pouze politické deklarace o budoucích vztazích Británie s EU.

Premiérčin dnešní proslov přivítala také vlivná labouristická poslankyně Yvette Cooperová. Dnes dopoledne britská média informovala, že Cooperová spolu s dalšími kolegy připravila návrh zákona, který má vládu přinutit k žádosti o dlouhý odklad brexitu. Cooperová po večerním projevu Mayové uvítala, že premiérka uznala nutnost vyhnout se brexitu bez dohody 12. dubna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama