V Tiraně se opět protestovalo proti vládě, demonstrace provázely střety

Opětné střety s policií provázely dnes další protivládní demonstraci stoupenců opozice v albánském hlavním městě Tiraně. Do protestu se ale podle agentur ATA a AP tentokrát zapojilo méně lidí, než tomu bylo při předchozích akcích opozice v metropoli.

Albánie
doporučujeme

Několik tisíc demonstrujících - podle AP viditelně méně než minulý týden ve čtvrtek - se opět sešlo v centru Tirany před sídlem parlamentu v době jeho zasedání. I dnes se protestující několikrát pokusili proniknout do budovy Lidového shromáždění, ale přes připravené silné policejní kordony ani tentokrát neprošli.

Méně významná byla účast vedoucích představitelů opozice, nepřišel ani předseda hlavní opoziční formace, Demokratické strany, Lulzim Basha. Na sociálních sítích nicméně účastníky dnešního protestu pozdravil.

"Občané Albánie jsou proti balkánským Madurům, kteří byli chyceni při kradení... V Albánii vládne albánský lid," vzkázal demonstrujícím podle agentury ATA vůdce nejsilnější opoziční strany v zemi s narážkou na protesty ve Venezuele proti tamnímu prezidentovi Nicolási Madurovi.

Opozice obviňuje vládnoucí Socialistickou stranu Albánie (PSSh) premiéra Ediho Ramy ze spojení se zločinem a dožaduje se demise vlády. Nahradit by ji podle představ opozičních předáků měl úřednický kabinet, který by pak zemi přivedl k "čestným" předčasným volbám.

S cílem podpořit splnění těchto požadavků opoziční poslanci v únoru demonstrativně složili mandáty, přestože Evropská unie a Spojené státy opozici vyzvaly, aby parlament nebojkotovala. Taktika zablokování zákonodárného sboru ale velký úspěch nemá. Socialistická strana totiž disponuje ve 140členném parlamentu nadpoloviční většinou 74 křesel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama