Lodím se ukazovaly zvláštní GPS údaje. Může za to Putin, odhalila analýza

Lodě, které plují v okolí míst, kde je přítomen ruský prezident Vladimir Putin, zažívají zvláštní problémy s jejich GPS navigátory. Ty zobrazují jejich polohu o několik metrů dále, než jsou. Podle analýzy bezpečnostních expertů C4ADS Rusko tímto způsobem chrání svého prezidenta před útokem dronů. Magazín Foreign Policy varuje, že tyto údaje ukazují na šíři schopností Ruska tzv. elektronické válce.

Vladimír Putin
doporučujeme

V září 2016 Putin s ruským premiérem navštívil Kerčský průliv aby zkontroloval pokrok na mostu, který spojuje ruskou pevninu s poloostrovem Krym. Zatímco zde pobývali, automatické identifikační systémy blízkých lodí, které částečně spoléhají na GPS, začaly hlásit, že se plavidla nachází v jiných lokalitách, jako např. u letiště Simferopol asi 125 mil daleko. 

O dva roky později, opět při Putinově návštěvě oblasti, se opětovně přihodila podobná situace. GPS systémy opětovně hlásily lodní posádce, že se nachází v jiných oblastech, např. u ruského letiště Anapa na severozápadním konci Kavkazu.

Výzkumníci C4ADS identifikovali 9 833 případů tohoto „spoofingu“ (zfalšování adresy uživateli – poznámka redakce) v průběhu února 2016 až listopadu 2018, které zasáhly 1 1311 plavidel. Vycházeli z volně dostupných lodních dat. Výhoda tohoto výzkumu je, že umožňuje si „změřit“ jinak velmi obtížně změřitelný dosah a rozsah elektronických vojenských operací, poukazuje Michael Kofman, analytik zaměřující na ruské vojenství z CNA Corporation.

Podle zprávy C4ADS k případům GPS spoofingu docházelo v okolí míst strategické důležitosti. Jednalo se oblasti kolem Krymu, Petrohradu, Moskvy, Vladivostoku a kolem ruských vojenských základen v Sýrii. Systémy spoofingu používaných k odražení dronů byly použity u oficiálních i těch neoficiálních ruských vládních budovách, včetně luxusního paláce v italském stylu u Černého moře, který má patřit Putinovi. Vláda to odmítá, nicméně případy GPS spoofingu by mohly naznačovat opak.

Skutečnost, že k GPS spoofingu dochází v blízkosti ruského prezidenta, ukazuje, že Rusko bere možnost jeho napadení drony velmi vážně. Jeho protějšek, venezuelský prezident Nicolás Maduro, minulý rok přežil pokus o vraždu prostřednictvím dronu.

Přidělování GPS adresám pozici letiště, jak se to stalo lodím, které se pohybovaly v Putinově blízkosti, má svůj strategický účel. Komerční drony jsou totiž obvykle naprogramovány tak, aby když vstoupí do vzdušného prostoru letiště, z bezpečnostních důvodů okamžitě přistály na zemi.

GPS spoofing nemusí být použit jen k odražení potencionálně nebezpečných dronů, jak je tomu v případě Putina či ruských základen v Sýrii. Může být též použit k útoku. Během posledních cvičení NATO ve Skandinávii si piloti stěžovali na problémy s jejich GPS systémy. Podle norských zpravodajských služeb za tím stála ruská armáda.

„ Není to žádná sranda. Ohrožuje vzdušné bezpečí běžných lidí,“ řekl finský premiér Juha Sipilä, který sám je zkušeným pilotem. Foreign Policy upozorňuje, že v současnosti jsou systémy GPS využívána v takřka celé moderní ekonomice, od chytrých telefonů, automobilů či průmyslových řídících centrech. Elektrická síť USA je používá velké míře.

Experti varují, že GPS systémy mohou být poměrně snadno narušeny a zmanipulovány a není jasné, zda-li se jejich výrobci a správci tomu věnují dostatečnou pozornost. Podle C4ADS cena vybavení používaného k spoofingu je nyní asi jen 350 dolarů, což umožňuje jeho snadnou dostupnost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama