Němci by nešli bojovat ani na Ukrajinu ani do Turecka, ukázal průzkum o NATO

Výzkumná agentura YouGov zveřejnila na svých stránkách průzkum ochoty lidí obývajících některé členské země NATO, bránit jiné členské státy aliance. Obyvatelé dvou z největších členských zemí by nebyli ochotni jít bojovat do Turecka, které je členem aliance.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

NATO
doporučujeme

Agentura YouGov zveřejnila průzkum k výročí 70 let od založení NATO. Čísla uváděná průzkumem jsou zajímavá, nicméně nepříliš optimistická. Mezi všemi největšími členskými zeměmi důvěra oproti roku 2017, kdy se agentura respondentů ptala obdobně, poklesla o několik procentních bodů.

Největší důvěru v NATO mají z velkých zemí ve Velké Británii (59 %), ovšem od roku 2017 poklesla o 14 %. Členství v NATO oproti evropským členům vnímá s jistými rozpaky obyvatelstvo USA, kde důvěru v alianci vyjádřilo 44 % respondentů. Mezi respondenty v žádné zemi však jednoznačně proti alianci není více než 5 % dotázaných.

 

 

Podle průzkumu však ve všech státech dominuje odhodlání bránit členské země, pokud by došlo k útoku na některou z nich. Jen menšina lidí uvedla, že necítí závazek k obraně ostatních zemí. V tomto případě se nejváhavěji vyjádřili Němci (21%).

Asi nejzajímavější údaje přinesly výsledky dotazů ohledně konkrétních členských zemí NATO, kterým by byli lidé ochotni vyrazit na pomoc. Nejhůře ze srovnání vyšlo Turecko. Francouzi ani Němci by Turecku na pomoc jít většinově nechtěli a mezi Brity by byla ochotna jít na pomoc Turecku jen polovina dotázaných. Francouzi a Němci by nechtěli vojensky pomoci ani Ukrajině a Rumunsku (Rumunsko je členem od roku 2004, Ukrajina se o členství zatím neúspěšně uchází, ale do průzkumu byla zahrnuta).

Přestože v USA panuje podle průzkumu menší důvěra v NATO než u výše uvedených evropských zemí, Američané neodmítali jít na pomoc žádnému členskému státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí u Moskvy: Piloti, kteří učili létat Putina, zahynuli při pádu…

16.07.2019 07:19 Dva letci, kteří svého času naučili ruského prezidenta létat na motorovém rogalu, přišli o život…

Stovky lidí v Moskvě demonstrovaly za spravedlivé volby

15.07.2019 22:14 Asi 1000 až 1500 Moskvanů dnes znovu demonstrovalo proti tomu, že moskevské úřady odmítají nechat…

Rusko a Ukrajina si vymění zajatce? V Kyjevě jednaly ombudsmanky…

15.07.2019 16:18 Aktualizováno S cílem porovnat seznamy osob zadržovaných na území druhého státu se dnes v Kyjevě sešly…

Ruské kosmické centrum se hemží špióny? Soud poslal do domácího vězení…

15.07.2019 12:06 Ruská kontrarozvědka pokračuje v postihu vědeckých pracovníků hlavního ruského výzkumného ústavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama