Němci by nešli bojovat ani na Ukrajinu ani do Turecka, ukázal průzkum o NATO

Výzkumná agentura YouGov zveřejnila na svých stránkách průzkum ochoty lidí obývajících některé členské země NATO, bránit jiné členské státy aliance. Obyvatelé dvou z největších členských zemí by nebyli ochotni jít bojovat do Turecka, které je členem aliance.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

NATO
doporučujeme

Agentura YouGov zveřejnila průzkum k výročí 70 let od založení NATO. Čísla uváděná průzkumem jsou zajímavá, nicméně nepříliš optimistická. Mezi všemi největšími členskými zeměmi důvěra oproti roku 2017, kdy se agentura respondentů ptala obdobně, poklesla o několik procentních bodů.

Největší důvěru v NATO mají z velkých zemí ve Velké Británii (59 %), ovšem od roku 2017 poklesla o 14 %. Členství v NATO oproti evropským členům vnímá s jistými rozpaky obyvatelstvo USA, kde důvěru v alianci vyjádřilo 44 % respondentů. Mezi respondenty v žádné zemi však jednoznačně proti alianci není více než 5 % dotázaných.

 

 

Podle průzkumu však ve všech státech dominuje odhodlání bránit členské země, pokud by došlo k útoku na některou z nich. Jen menšina lidí uvedla, že necítí závazek k obraně ostatních zemí. V tomto případě se nejváhavěji vyjádřili Němci (21%).

Asi nejzajímavější údaje přinesly výsledky dotazů ohledně konkrétních členských zemí NATO, kterým by byli lidé ochotni vyrazit na pomoc. Nejhůře ze srovnání vyšlo Turecko. Francouzi ani Němci by Turecku na pomoc jít většinově nechtěli a mezi Brity by byla ochotna jít na pomoc Turecku jen polovina dotázaných. Francouzi a Němci by nechtěli vojensky pomoci ani Ukrajině a Rumunsku (Rumunsko je členem od roku 2004, Ukrajina se o členství zatím neúspěšně uchází, ale do průzkumu byla zahrnuta).

Přestože v USA panuje podle průzkumu menší důvěra v NATO než u výše uvedených evropských zemí, Američané neodmítali jít na pomoc žádnému členskému státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 000

25.05.2020 14:14 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet…

Myslí si, že jsme hlupáci? Boris Johnson v maléru, aféra jeho poradce…

25.05.2020 13:42 Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory…

Proč Rusko nezvládá epidemii koronaviru? Svědectví z Moskvy mluví za vše

25.05.2020 11:00 Rusko je v současné době s 344 tisíci pozitivních případů nemoci covid-19 na třetí příčce a je…

Anglie po koronaviru ubytuje bezdomovce

25.05.2020 08:08 Úřady v Anglii během roku opatří asi 3300 domů, určených pro ubytování bezdomovců v době po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy