"Sejdeme se na stadionu!" Porošenko přijal výzvu Zelenského k souboji

Sejdeme se na stadionu, odpověděl dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko na podmínky veřejné debaty, které požaduje jeho vyzyvatel ve druhém a rozhodujícím kole ukrajinských prezidentských voleb, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Ten ve středu navrhl, aby se duel mezi oběma uchazeči o post hlavy státu konal na kyjevském stadionu Olimpijskij. Debatu by měla vysílat veřejnoprávní televize s možností přenosu i dalšími stanicemi, jak to definuje volební zákon, dodal dnes prezident. Ukrajinci si novou hlavu státu zvolí 21. dubna.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Politický nováček Zelenskyj v nedělním prvním kole voleb s výrazným náskokem porazil stávající hlavu státu. Získal 30,24 procenta hlasů, zatímco Porošenko 15,95 procent. Na třetím místě skončila se 13,4 procenta hlasů expremiérka Julija Tymošenková, která prezidenta obvinila, že postoupil jen díky zfalšování výsledků.

Kdy by se měl prezidentský předvolební duel konat, ani jeden z kandidátu nenavrhl. Podle listu Ukrajinska pravda ze zákona vyplývá, že debata na veřejnoprávní televizi by se měla konat 19. dubna.

Zelenskyj ve středu přijal Porošenkovu výzvu k veřejné debatě. Stanovil si pro ni však několik podmínek, včetně toho, že se duel uskuteční na kyjevském stadionu Olimpijskij. Ve videu, které zveřejnil na svém facebooku, také požadoval, aby ho v přímém přenosu vysílaly všechny televizní kanály a aby směli být přítomni všichni novináři. Další jeho podmínkou je, že oba kandidáti musejí projít expertním vyšetřením a "dokázat národu, že mezi nimi není alkoholik ani narkoman".

zdroj: YouTube

"Jsem rád, že jste se, ačkoliv celkem nejistě, rozhodl přijmout pozvánku k debatě...," uvedl dnes Porošenko rovněž ve videu, jež zveřejnil na twitteru. "Debaty nejsou show. Předvolební kampaň je událost, která určuje budoucnost země, národa na desítky let dopředu. Na vtipy tady není místo," řekl Porošenko. Prezident tak zjevně naráží na prostředí, z nějž populární televizní bavič pochází.

Porošenko mimo jiné zdůraznil, že pravidla přenosu předvolebních debat jsou jasně definována ve volebním zákoně, vysílat by je tak měla veřejnoprávní televize s možností přenosu na všech televizních kanálech. "Ale když stadion, tak stadion. Čekám na vás," dodal prezident na závěr.

Na výzvy k lékařské prohlídce Porošenko dnes nereagoval. Nevyjádřil se ani k požadavku Zelenského, aby prezident na znamení úcty k soupeři veřejně řekl, že "debata se povede nikoli s loutkou Kremlu nebo (oligarchy Ihora) Kolomojského... nebo s klaunem, ale s kandidátem na prezidenta Volodymyrem Zelenským". Tato podmínka zřejmě souvisí s výrazy, jimiž Porošenko svého protikandidáta v předvolební kampani častoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama