Zelenskyj má jasno. Konflikt s Ruskem vyřeší diplomaticky, chce ale i posílit armádu

Vedoucí kandidát na ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj chce vleklý válečný konflikt, který již pět let vedou na východě země vládní jednotky s proruskými separatisty, řešit diplomacií, hospodářským růstem a posílením armády. Řekl to dnes na dotazy novinářů, konkrétní kroky však nenabídl. Druhé kolo prezidentských voleb se má konat 21. dubna a o druhý mandát v něm bude usilovat stávající hlava státu Petro Porošenko, který zastává tvrdý postoj proti Rusku.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zda se situace po druhém kole vyřeší, není jasné. Porošenko je oproti politickému nováčkovi Zelenskému mnohem zkušenější, Kreml si ale jeho vítězství nepřeje a ruští činitelé nejednou zdůraznili, že s nynějším ukrajinským prezidentem odmítají jednat.

Nynější prezident se chce při řešení války na východě Ukrajiny opírat zejména o zahraniční partnery, především USA a EU, napsal server Obozrevatel. Podle jeho názoru je nutné, aby na Donbasu působila mírová mise OSN, jejíž součástí však nesmí být Rusko.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné Ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 13.000 obětí na životech a asi 30.000 raněných.

I přes řadu vyhlášených příměří, ozbrojené střety nadále pokračují. Pozorovatelé OBSE přesto zaznamenali loni oproti předešlým letům méně případů porušování klidu zbraní. O šest procent méně je i těžkých zbraní, které se na frontové linii nadále vyskytují, ačkoli měly být podle předešlých dohod staženy úplně. Ukrajinská armáda hlásí denně desítky přestřelek s povstalci, občas i mrtvé a raněné.

Až na příležitostné incidenty, mezi něž patří například loňské zadržení 24 ukrajinských námořníků v Černém moři, se konflikt do značné míry přesunul na politickou rovinu. Sankce vůči postupu Moskvy na Krymu i východě Ukrajiny přijala celá řada zemí i organizací; EU loni v prosinci již po osmé jejich platnost jednohlasně prodloužila. Moskva jakákoliv pochybení trvale odmítá a vůči Západu přijala vlastní protiopatření. Rusko navíc nyní hodlá vystavit Kyjevu účet na 1,5 bilionu rublů (asi 530 miliard korun) za "škody", které údajně způsobil během ukrajinské správy Krymu.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje