Musíme udělat více. Ministři zahraničí potvrdili závazky vůči NATO

Ministři zahraničí členských zemí NATO dnes ve Washingtonu potvrdili závazek zvýšení obranných výdajů a přijali sérii opatření proti vojenským aktivitám stále "agresivnějšího Ruska". Jednání ministrů, kteří se sešli u příležitosti 70. výročí vzniku NATO, se týkala zejména hrozeb ze strany Ruska, ale i Číny či Íránu. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka Praha potvrdila, že bude nadále podporovat projekty v rámci spolupráce NATO s Ukrajinou.

NATO

Zvláště evropští členové aliance jsou pod tlakem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je vyzývá ke zvyšování výdajů na obranu. "Dosáhli jsme nezanedbatelného pokroku, ale můžeme a musíme udělat více a to také učiníme," uvádí společné prohlášení v souvislosti se závazky přijatými před pěti lety během aliančního summitu ve Walesu. Tam se členské země dohodly na zvýšení obranných rozpočtů na dvě procenta HDP k roku 2024 a na vytváření nových společných jednotek.

Trump již po předloňském nástupu do Bílého domu vyzval členy NATO, aby urychleně zmíněné úrovně výdajů dosáhli či nejlépe ještě překročili. Většina států včetně Česka se však zatím ke dvěma procentům HDP zatím nepřiblížila. Petříček dnes potvrdil plán postupného zvyšování podílu financí na obranu, který v roce 2021 dosáhne 1,4 procenta HDP a o tři roky později zmíněné dvouprocentní úrovně.

Ministři věnovali značnou část jednání Rusku. Shodli se na tom, že NATO posílí námořní spolupráci s Ukrajinou a Gruzií a alianční lodě posílí hlídkovou činnost a budou se častěji pohybovat v přístavech těchto zemí. Oba státy, které aspirují na členství v NATO, čelí ruské agresi.

Šéfové diplomacií zopakovali výzvu k ukončení ruské anexe Krymu, propuštění ukrajinských námořníků zajatých při loňském incidentu v Azovském moři a respektování smlouvy INF z roku 1987 o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Bavili se i o důsledcích ruského porušování tohoto paktu a zvažovali možné další kroky související s letošním ukončením jeho platnosti.

"Česká republika bude i nadále finančně podporovat projekty v rámci spolupráce NATO a Ukrajina týkající se boje s hybridními hrozbami," uvedl po jednání k českému příspěvku v oblasti ruského vlivu ministr Petříček.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo spojence vyzval k připravenosti na množství hrozeb současnosti, které souvisejí s rychlým rozvojem technologií. "Musíme přizpůsobit naši alianci, aby dokázala čelit rozvíjejícím se hrozbám," řekl Pompeo. Kromě ruské rozpínavosti jde podle něho o čínskou technologickou špionáž, kybernetické útoky, ohrožení energetické bezpečnosti či nekontrolovanou migraci.

Jeho slova odráží i společné prohlášení. "Rychlé a výrazné technologické změny vyžadují nový přístup," shodli se šéfové diplomacií.

Ve společném prohlášení konstatovali, že NATO je dnes nejsilnější za 70 let své existence a všem hrozbám bude i nadále čelit společně.

Nad vzájemnou jednotou však podle agentury AP visel otazník při setkání Pompea s tureckým ministrem Mevlütem Cavusogluem, který obhajoval chystaný turecký nákup ruského raketového systému S-400, jejž USA kritizují. Spojené státy varovaly Ankaru, že pokud si místo jejich systému Patriot vybere ten ruský, nedokončí dodávku svých nejmodernějších bojových letounů F-35 Turecku.

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje