Rusové pomohli najít tělo izraelského vojáka, potvrdil Putin. Pátrá se po dalších dvou

Tělo izraelského vojáka Zacharyho Baumela, který před 37 lety zahynul při bojích v Libanonu, našli ruští vojáci ve spolupráci se svými syrskými kolegy. Řekl to dnes ruský prezident Vladimir Putin při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který do Moskvy přiletěl pouhých pět dní před izraelskými parlamentními volbami. Syrská agentura SANA ale oznámila, že Damašek nemá o nálezu těla žádnou informaci. Podle izraelského tisku Rusko pátrá po tělech dalších dvou pohřešovaných izraelských vojáků.

Vladimír Putin na Summitu G20 v Buenos Aires (2.12.2018)
doporučujeme

Tělo Baumela bylo do Izraele dopraveno před několika dny a informace o nálezu byla zveřejněna až ve středu. Dnešního Baumelova pohřbu v Izraeli se zúčastnil prezident Reuven Rivlin.

Baumel, narozený v USA, zemřel při první libanonské válce, kdy Izrael ve snaze potlačit palestinské hnutí odporu vpadl do Libanonu a okupoval téměř polovinu země. Izrael hned po zahájení bojů v červnu 1982 pohřešoval šest vojáků. Operaci nepřežilo na 20.000 lidí, většinou civilistů. Izraelci zabrali skoro polovinu Libanonu a Organizace pro osvobození Palestiny se z Libanonu stáhla v září 1982. Izrael své jednotky stahoval do června 1985, ale na jihu Libanonu vzniklo nárazníkové pásmo, ze kterého Izraelci odešli až v roce 2000. Sýrie měla svou armádu v Libanonu v letech 1976 až 2005.

Putin v rozhovoru s Netanjahuem řekl, že rozumí, jak je důležité pro pozůstalé, aby byl Baumel pochován. Netanjahu mezitím novinářům sdělil, že Putina požádal v záležitosti o pomoc před dvěma lety a ruský prezident okamžitě řekl, že pomůže. Netanjahu následně poděkoval nejen Putinovi, ale také ruským vojákům, kteří podle něj při pátrání po Baumelovi riskovali vlastní životy.

Agentura SANA dnes oznámila, že Damašek nemá o případu Izraelce informace. Podle ní je nález důkazem, který potvrzuje spolupráci mezi teroristickými skupinami v Sýrii a izraelskou tajnou službou Mossad. Sýrie je s Izraelem stále ve válečném stavu a její veřejné přiznání spolupráce při navrácení vojáka by pro tamní vládu bylo nepříjemné, napsala agentura AP.

Izraelský tisk citoval nejmenovaného představitele, podle nějž Rusové pátrají po dvou dalších pohřešovaných vojácích. Tento zdroj odmítl obvinění, že zveřejnění Baumelova případu bylo načasováno tak, aby Netanjahuovi pomohlo ve volbách. Souvisí podle něj s ukončením identifikace těla. Média ale připomínají, že Netanjahu odletěl z Moskvy ihned po vydání zprávy o pátrání po dalších dvou Izraelcích.

Netanjahu a Putin rovněž hovořili o situaci v Sýrii a posílení bezpečnostní koordinace.

Server Ynet napsal, že Rusové požádali Izrael, aby informoval o svých zamýšlených leteckých akcích v Sýrii dříve než dosud. Rusové, kteří mají v Sýrii svá letadla, chtějí být upozorněni v dostatečném časovém odstupu. Izrael v Sýrii útočí na cíle spojené s Íránem a libanonským Hizballáhem.

Putin s Netanjahuem hovořili i o ruském protivzdušném obranném systému S-300, který Rusko poskytlo Sýrii. Moskva trvá na tom, že kontrola nad těmito bateriemi přejde postupně cele na Syřany.

Naposledy se Netanjahu s Putinem setkal v Moskvě v únoru. Řekl tehdy, že dobré vztahy mezi Ruskem a Izraelem zabránily napětí mezi jejich armádami a přispěly k bezpečnosti v regionu.

Putin uvedl, že se v Jeruzalémě zúčastní slavnostního odhalení památníku obětem a přeživším obléhání Leningradu. Datum návštěvy ale zatím stanoveno nebylo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama