Kompromisní návrh brexitu? Konzervativci a labouristé jednali bez Mayové i Corbyna

Zástupci britské vlády a tým opozičních labouristů dnes druhým dnem jednali o nalezení kompromisní podoby brexitu. Rozhovorů se ale tentokrát neúčastnili lídři obou stran, tedy premiérka Theresa Mayová a vůdce hlavní opoziční strany Jeremy Corbyn. Stínový ministr pro brexit Keir Starmer před jednáním avizoval, že řeč bude i o "potvrzovacím" referendu. Vláda dnešní "technická" jednání po jejich skončení označila za "detailní a produktivní", pokračovat podle ní budou i v pátek.

Brexit, ilustrační foto

Po středeční schůzce Mayové s Corbynem označili mluvčí obou stran diskusi za konstruktivní. Zdroje britských novinářů ve vládě i v Labouristické straně ale situaci příliš optimisticky nepopisovaly. Podle vládního pracovníka citovaného reportérem webu BuzzFeed UK Alexem Wickhamem setkání "nedopadlo dobře".

Většinou dobře informovaná hlavní politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová dnes ale uvedla, že vláda nyní dává přednost nalezení východiska z patu ve spolupráci s labouristy před hledáním alternativních cest k brexitu v Dolní sněmovně. Původně se uvažovalo, že vláda v pondělí předloží poslancům několik různých návrhů, o kterých by mohli hlasovat. Vládní mluvčí ale dnes uvedl, že to v plánu není.

"Osoby na obou stranách byly včera večer ohledně šance na úspěch pesimistické," napsal dnes ráno deník The Times. "Mayová... se podle všeho nevyjádřila k tomu, zda je ochotna zmírnit svůj odpor k celní unii (po odchodu Británie z EU, pozn. ČTK). Nadále důrazně odmítá myšlenku nového referenda," pokračuje list.

Právě plebiscit, který by potvrdil výsledek jakékoli brexitové dohody schválené v parlamentu, byl podle stínového ministra Starmera jedním z bodů dnešních rozhovorů. Labouristé v posledních týdnech avizovali, že hodlají začít naplno prosazovat uspořádání referenda o jakémkoli "důvěryhodném plánu pro odchod" z unie, jejich postoj je však v tomto směru značně nejasný.

Nabídka premiérky Mayové k rozhovorům o brexitovém kompromisu postavila Corbyna před dilema, jehož jasnému řešení se vůdce opozice dlouho vyhýbal. "Výpočet je prostý. Velká většina stoupenců labouristů je proti brexitu, ale volební obvody, které strana potřebuje k tomu, aby se dostala k moci, jsou jasně pro. Vedení má za to, že si nemůže dovolit být zcela antibrexitové ani zcela pro brexit," vysvětloval ve středu situaci magazín Politico. "Opravdu mě to deprimuje. Je to z její strany (Mayové) dobrý tah. Nutí nás to k volbě," komentoval problém pod podmínkou zachování anonymity jeden z labouristických členů Dolní sněmovny.

Britská vláda původně dávala najevo, že chce jednání s labouristy včetně hlasování o případném společném plánu stihnout do konce týdne. To se však podle všeho nepodaří. Vláda by totiž bývala musela ještě dnes předložit patřičný návrh dolní komoře parlamentu, která však odpoledne až do pondělí přerušila své zasedání kvůli tomu, že do zasedacího sálu začalo zatékat.

Předseda Evropské rady Donald Tusk přitom požaduje, aby premiérka Mayová nejpozději v pondělí dopisem vyjasnila britské záměry. Vládní mluvčí dnes nicméně řekl, že Mayová takový dopis musí odeslat nejpozději den před summitem, tedy v úterý. Ve středu večer k záměrům britské vlády mají zaujmout stanovisko lídři ostatních členských zemí EU na mimořádném summitu.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje