Zpěvák Iron Maiden dostal čestné občanství Sarajeva, za koncert uprostřed války

Zpěvák britské heavymetalové kapely Iron Maiden Bruce Dickinson dnes obdržel čestné občanství Sarajeva jako poděkování za koncert, který odehrál v prosinci 1994 uprostřed města obléhaného při válce v bývalé Jugoslávii. Informovala o tom dnes agentura AP. Obléhání Sarajeva si vyžádalo zhruba 11.000 obětí.

Přidejte svůj názor

Skupina Iron Maiden
doporučujeme

Listinu potvrzující udělení čestného občanství dnes Dickinsonovi předal na radnici, která byla během ostřelování těžce poškozena, starosta hlavního města Bosny a Hercegoviny Abdulah Skaka. Ceremonie se uskutečnila u příležitosti 27. výročí začátku obléhání Sarajeva. Podle Skaky byl koncert zpěváka Iron Maiden "jedním z těch momentů, kdy jsme si v Sarajevu uvědomili, že přežijeme".

zdroj: YouTube

"Ve světě, v němž většina věcí trvá na sociálních sítích jen zhruba pět minut... si to lidé stále pamatují. To je mimořádné," uvedl Dickinson.

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson vystoupil v ostřelovaném Sarajevu se čtyřmi doprovodnými muzikanty. Jeho koncert otevřely dvě místní metalové kapely Sikter a Almanach. Britský hudebník absolvoval riskantní cestu do Sarajeva nebezpečným územím za doprovodu vojáků OSN.

Do širšího povědomí obyvatel bosenské metropole se podle agentury AFP Dickinsonův koncert vrátil díky filmu Tarika Hodžiče Scream For Me Sarajevo, který se loni promítal i v českých kinech.

Obléhání Sarajeva bylo klíčovou součástí války v Bosně a Hercegovině. Vojska Republiky srbské obléhala město, které držely bosenské síly. Jugoslávská lidová armáda (JNA), později Vojska Republiky srbské (VRS) vytvořila okolo města linii v délce 55 kilometrů, na které byla zastoupena především těžká vojenská technika. Obklíčení trvalo od 5. dubna 1992 do 29. února 1996. Zničeno bylo až 35.000 budov. Boje si vyžádaly přibližně 11.000 lidských životů, mezi nimi bylo 1601 dětí. Dalších 50.000 lidí bylo zraněno.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Překvapení ve Švýcarsku: Ve volbách výrazně posílili zelení, propad…

20.10.2019 19:00 Aktualizováno Parlamentní volby ve Švýcarsku dnes vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti…

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům v Baku, zatčen lídr…

19.10.2019 18:32 Ázerbájdžánská policie dnes v hlavním městě Baku zadržela desítky protestujících včetně vůdce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama