Hamáček navštívil Albánii, nabídl pomoc při vyhrocení nelegální migrace

Česká republika je připravená poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně. Řekl to dnes v Tiraně český ministr vnitra Jan Hamáček po jednání se svým albánským resortním kolegou Sanderem Lleshajem.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD

Spolupráce na bezpečnostních projektech, které řeší nelegální migraci na Balkánském poloostrově, patřila k hlavním tématům setkání Hamáčka s Lleshajem, informovalo na svém webu české ministerstvo vnitra.

Návštěvou albánské metropole zahájil místopředseda české vlády Hamáček čtyřdenní cestu do tří balkánských zemí, na níž ho doprovázejí policejní prezident Jan Švejdar a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba. Po Tiraně v následujících dnech postupně navštíví v úterý a ve středu Severní Makedonii a ve čtvrtek zavítá do Srbska.

"Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro Českou republiku prioritou. Musíme pokračovat v naší spolupráci tak, abychom zabránili znovuotevření západobalkánské migrační trasy," řekl Hamáček ke své nynější zahraniční cestě.

V této souvislosti dal najevo, že Česká republika je připravená "poslat do Albánie policisty a techniku, pokud by se situace na západobalkánské trase vyhrotila". Podle jeho vyjádření je to jediný účinný nástroj, jak řešit nelegální migraci do Evropy.

Hamáček a Llheshaj rovněž hovořili o aktuálním dění v Řecku, kde řada migrantů uvěřila dezinformaci o otevřených řeckých hranicích. O možném dopadu tohoto vývoje v Řecku a o preventivních opatřeních dnes mimo jiné jednala v Sofii i bulharská vláda.

Ministr Hamáček ocenil, že albánská vláda ratifikovala dohodu o působení Frontexu na území Albánie, která 1. května vstoupí v platnost. Česká policie již Frontexu nabídla vyslání policistů na ostrahu albánské strany řecko-albánské hranice. Nyní čeští policisté působí na řecké straně v oblasti Ioannina.

České ministerstvo vnitra připomnělo, že v předchozích letech ČR s Albánií uskutečnila řadu projektů zaměřených především na oblast boje proti organizovanému zločinu a na drogovou a kybernetické kriminalitu. Aktuálně zástupci Kriminalistického ústavu pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře podle mezinárodních standardů.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje