Volební komise potvrdila, že Erdogan prohrál v Ankaře. V Istanbulu se přepočítává

Turecká volební komise dnes oficiálně potvrdila vítězství kandidátů opozice v nedávných místních volbách v Ankaře a Izmiru. V turecké metropoli, stejně jako v Istanbulu, přitom dosud radnici vedla vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Také v Istanbulu podle zatím neoficiálních výsledků koncem března zvítězil opoziční kandidát, což ale AKP nechce uznat a hlasy se tam proto na její žádost stále přepočítávají.

Recep Tayyip Erdoğan

Turecká ústřední volební komise dnes podle místních médií oficiálně předala potvrzení o zvolení starostou Ankary kandidátovi opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mansuru Yavaşovi. Totéž učinila v případě města Izmir, kde se starostou stal Tunç Soyer, také kandidát strany CHP.

V místních volbách, které se konaly poslední březnovou neděli, AKP sice celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle neoficiálních výsledků i v největším tureckém městě Istanbulu. Výsledky v Ankaře a Istanbulu vládní strana napadla.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes před odletem do Ruska řekl, že místní volby v Istanbulu zhatil "organizovaný zločin". Uvedl, že v jiných zemích, včetně USA, se volby často opakují, pokud je rozdíl menší než jedno procento. Konkrétní případy opakování voleb ale neuvedl. Řekl ale také, že jakmile ústřední volební komise zpracuje všechny připomínky, výsledky voleb akceptuje.

Opoziční kandidát na starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu dnes uvedl, že po přepočítání 95 procent napadených lístků stále vede, a to asi o 15.500 hlasů. Původní předběžné výsledky uváděly náskok zhruba o 28.000 hlasů. V Istanbulu může volit 10 milionů lidí, tedy asi dvě třetiny jeho obyvatel.

Hlavní opoziční strana CHP dnes požádala parlament, aby vyšetřil, jak o průběhu voleb ze 31. března informovala státní agentura Anadolu. Ta přestala o volební noci na 13 hodin zveřejňovat výsledky v okamžiku, kdy to začalo vypadat, že vládní AKP ztratí vedení radnice v Istanbulu. Ústřední volební komise pak informovala, že volby tam vyhrál Imamoglu se 48,79 procenta hlasů a porazil tak expremiéra Binaliho Yildirima (AKP), který podle tehdejšího oznámení dostal 48,52 procenta hlasů.

Ztráta vedení metropole Ankary a Istanbulu je některými považovaná za velkou porážku vládní strany i jejího lídra, prezidenta Erdogana, který jako starosta Istanbulu v letech 1994 až 1998 začínal ve vysoké politice. Islamistická AKP a její předchůdkyně držely tyto radnice těchto dvou měst poslední čtvrtstoletí.

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje