Česko daruje Severní Makedonii 25 milionů na ochranu hranic, Hamáček podepsal smlouvu

Česká republika daruje Severní Makedonii 25 milionů korun, které půjdou na posílení ochrany makedonských hranic proti nelegální migraci. Darovací smlouvu podepsal dnes ve Skopji ministr vnitra Jan Hamáček se svým severomakedonským protějškem Oliverem Spasovským. Informovalo o tom české ministerstvo vnitra a zpravodajský web sitel.

Česká policie střeží makedonskou hranici před uprchlíky
doporučujeme

Hamáček v Severní Makedonii pokračuje ve čtyřdenní návštěvě tří západobalkánských zemí, na níž ho doprovázejí policejní prezident Jan Švejdar a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba. V pondělí už navštívil Albánii a ve čtvrtek zavítá do Srbska.

Podle informace českého ministerstva vnitra Makedonci z daru pořídí mimo jiné dvě lodě, termovizi a speciální videokamery. Severomakedonský portál sitel napsal, že peníze z dnes podepsané darovací smlouvy budou kromě posílení ochrany hranic využity rovněž v boji "proti organizovanému zločinu a v leteckém sektoru".

"Není to první dar Severní Makedonii. Od roku 2016 pomáháme pravidelně. V rámci programu ministerstva vnitra Pomoc na místě jsme Makedonii poslali už téměř sto milionů korun," řekl Hamáček.

"Tímto darem se zvětšuje rozsah spolupráce s Českou republikou a s těmito prostředky budou posíleny technické služby se zvláštním důrazem na migrační politiku," uvedl podle sitelu k podpisu dohody ministr Spasovski.

"Naše pomoc není jen finanční, vysíláme sem i naše policisty. S tím jsme připraveni pokračovat, dokud bude Makedonie čelit migračním tlakům," uvedl rovněž Hamáček. S českými policisty, kteří tvoří největší zahraniční kontingent v Severní Makedonii, se také odpoledne setkal.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že ČR má policejní kontingent v Severní Makedonii od února 2016, nyní už je tam pětadvacátý a vystřídalo se tam už 974 policistů. S jejich působením Česko počítá i v letošním roce.

Hamáček se severomakedonským kolegou Spasovským odpoledne rovněž navštívili přechod Bogorodica na hranicích s Řeckem. Při této příležitosti se dohodli, že česká policie makedonským policistům zapůjčí na řecko-makedonskou hranici speciální techniku, která pomůže při odhalování nelegálně převážených migrantů v kamionech.

Jan Hamáček, který je rovněž místopředsedou české vlády, má na středu naplánované setkání také se severomakedonským premiérem Zoranem Zaevem.

V pondělí v Tiraně Hamáček při rozhovoru s tamním ministrem vnitra Sanderem Lleshajem dal mimo jiné najevo, že Česká republika je připravena poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama