Macron na roztrhání? Jede za ním Porošenko, cestu do Paříže chystá i Zelenskyj

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek sejde s hlavou ukrajinského státu Petrem Porošenkem a týž den přijme i Porošenkova hlavního soupeře v prezidentských volbách, herce Volodymyra Zelenského. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. Podle něj se Macron nejprve sejde se Zelenským a o tři hodiny později s Porošenkem.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Macron má s ukrajinským prezidentem podle Elysejského paláce posoudit bilaterální projekty, jakož i perspektivy urovnání konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Zelenskyj bude přijat jako "kandidát, který postoupil do druhého kola voleb".

Komik a politický nováček Zelenskyj vyhrál první kolo voleb na konci března s více než 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal asi 16 procent hlasů. Hlavu státu si Ukrajinci zvolí 21. dubna.

O Porošenkově cestě do Paříže nejprve novináře informoval mluvčí Porošenkova volebního štábu Oleh Medveděv. "Víme, že i Zelenskyj pojede za Macronem, Francouzi návštěvu dojednávali přes diplomatické kanály," řekl novinářům. Medveděv řekl, že Porošenko v pátek zamíří i do Berlína, kde má jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou.

zdroj: YouTube

O Zelenského setkání s Macronem, ovšem bez uvedení data, hovořili s ukrajinským webem Liga poradci Zelenského Ruslan Stefančuk a Danylo Hetmancev. Zelenskyj podle nich plánuje i jednání s Merkelovou a prezidentem USA Donaldem Trumpem. Hodlá rovněž za účasti "mezinárodních partnerů" navázat dialog s Ruskem, s donbaskými povstalci ale přímé rozhovory vést nechce.

Pokud Zelenskyj volby vyhraje, chce do jednání o řešení konfliktu v Donbasu přizvat Spojené státy a Británii, uvedl server Liga. Oba státy by se měly připojit k takzvané normandské skupině, která sdružuje Rusko, Ukrajinu, Francii a Německo. O rozšíření skupiny Kyjev hovoří už delší dobu, Moskva se k plánům staví rezervovaně.

Zelenskyj v případě zvolení nehodlá využívat služeb kontroverzního ukrajinského politika Viktora Medvedčuka, který dosud působil jako prostředník mezi Kyjevem a Moskvou. Bývalý šéf kanceláře exprezidenta Leonida Kučmy a místopředseda ukrajinského parlamentu je považován za osobního přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Medvedčuk v prvním kole prezidentských voleb podporoval proruského kandidáta Jurije Bojka, který skončil na čtvrtém místě.

Do konce příštího týdne hodlá Zelenskyj předložit své kandidáty na posty ministra zahraničí, generálního prokurátora a šéfa tajné služby SBU, jejichž navrhování je na Ukrajině v kompetenci hlavy státu. O jménech se poradci nezmiňují, podle spekulací kyjevského tisku by se budoucím šéfem ukrajinské diplomacie mohl stát bývalý ministr financí Oleksandr Danyljuk, generální prokurátorkou americká právnička s ukrajinskými kořeny Marta Borščová (Martha Boerschová) a ředitelem SBU bývalý šéf této kontrarozvědky Ihor Smeško.

Zelenskyj chce po zvolení podle Stefančuka a Hetmanceva vytvořit expertní tým s mezinárodní účastí, který by během tří až čtyř měsíců provedl "státní audit". Z něj by měl nový prezident získat informace o stavu země a o práci vykonané jeho předchůdcem, napsal server Liga.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Rusové ostřelovali Dněpropetrovskou oblast, zemřelo 11 lidí

10.08.2022 08:46 Aktualizováno Při ruském ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině zemřelo v noci na dnešek…

Velká Británie se v krizovém plánu chystá na organizované odstávky plynu

10.08.2022 08:04 Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek…

Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za výbuchy na Krymu, řekl poradce…

10.08.2022 07:57 Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za úterní výbuchy na ruské letecké základně na anektovaném Krymu…

Macron a Johnson se znovu zavázali k podpoře Ukrajiny, dokud bude nutná

09.08.2022 21:46 Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden člověk zemřel

09.08.2022 20:39 Aktualizováno Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ruští hackeři vyřadili z provozu stránky finského parlamentu

09.08.2022 20:25 Stránky finského parlamentu jsou ode dnešního odpoledne mimo provoz. Portál se podle prohlášení…

Němečtí hasiči v Saském Švýcarsku pokročili v likvidaci žhnoucích uhlíků

09.08.2022 18:08 Situace v Saském Švýcarsku, kde na 800 německých hasičů bojuje s lesním požárem, se od pondělí…

Z ukrajinského přístavu vypluly další dvě lodě s obilím

09.08.2022 17:13 Aktualizováno Z ukrajinského přístavu Čornomorsk na pobřeží Černého moře vypluly další dvě lodě s obilím a…

Ruské ostřelování si podle Kyjeva vyžádalo nejméně tři oběti

09.08.2022 16:22 Aktualizováno Nejméně tři ukrajinští civilisté zahynuli a více než dvě desítky byly zraněny při ruském…

Ukrajina podle Transněftu zastavila tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Aktualizováno Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Související:

Právě se děje

reklama