Sebranka drancujících alkoholiků? Rusko popudil film o invazi do Afghánistánu

Ruská Státní duma, dolní parlamentní komora, si nechá promítnout film Bratrstvo režiséra Pavla Lungina, který popisuje poslední fáze sovětské okupace Afghánistánu koncem 80. let minulého století. Podle ruských veteránů afghánské války je film "nevlastenecký". Do ruské distribuční sítě se má dostat 9. května, kdy země slaví výročí vítězství ve druhé světové válce.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Film, dokumentující stahování sovětských vojsk z okupované země, má podle Lungina zobrazovat "neokázalé hrdinství" a nastolovat závažné morální otázky. Válečné drama s prvky komedie, natáčené na Kavkaze a ve střední Asii, bylo promítnuto v předpremiéře na loňském filmovém festivalu v Berlíně. Jeho základem jsou vzpomínky důstojníků sovětské rozvědky na přesun motostřelecké divize sovětské armády v afghánském vnitrozemí.

Předseda branného výboru Státní dumy Alexandr Šerin dnes v parlamentní debatě prohlásil, že "ruští vojáci internacionalisté jsou rozhořčeni tím, že ve filmu jsou příslušníci armády vyobrazeni jako drancující alkoholici, jako sebranka, která jen škodí". Umělecký záměr je prý neodhadnutelný. Dostane-li se snímek do kin, "vážně to poškodí autoritu a pověst naší země," citovala poslance agentura Interfax.

zdroj: YouTube

Lunginův snímek vyvolal ještě před uvedením do kin v Rusku polemiku, ministerstvo kultury ale přesto jeho distribuci bez dalších posudků povolilo. Podle nedávného prohlášení senátora Igora Morozova bude mít film špatný vliv na ruskou mládež a v podmínkách "západní informační války" negativně ovlivní vlastenecké nálady. Zvlášť velké emoce vyvolala skutečnost, že premiéra je plánovaná na významný státní svátek.

Ruská oficiální místa v souvislosti s nedávným 30. výročím stažení vojsk z Afghánistánu de facto přehodnotila kritický postoj k afghánské invazi. Kreml v únoru v prohlášení označil okupaci za "internacionální povinnost", v níž vojáci prokázali nejvyšší profesionalitu, statečnost a sílu ducha. Většina ruských historiků podle průzkumu agentury TASS považuje ukončení afghánské operace v roce 1989 za chybu tehdejšího sovětského vedení.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

24.04.2019 00:01 Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve…

Salvini pobuřuje, fotografií se samopalem

23.04.2019 20:43 Mediální poradce italského ministra vnitra Mattea Salviniho vzbudil pobouření zveřejněnou…

Erdogan v problémech, soud mu nechce povolit změnu ve výsledcích voleb

23.04.2019 19:03 Ve sporu o výsledek místních voleb v Istanbulu dnes turecká ústřední volební komise YSK v klíčovém…

Bosna odmítla nepřiměřené zacházení s migranty

23.04.2019 17:46 Bosenská pohraniční policie popírá, že by nelidsky zacházela s migranty. Reaguje tak na video z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama