Do vězení za plácnutí přes zadek? Srbsko chystá zákaz fyzického trestání dětí

V Srbsku se chystají změny v zákonu o rodině, jimiž bude zaveden naprostý zákaz fyzického trestání a použití fyzické síly při výchově dětí. Bělehradskému listu Politika to řekl Dragan Vulević, zvláštní poradce ministra práce a sociálních věcí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vulević hned ale dodal, že smyslem tohoto legislativního kroku není trestání rodičů, nýbrž jejich vedení k nenásilným metodám výchovy. "Nikdo nepůjde do vězení, ani nebude zbaven rodičovských práv za pohlavek nebo plácnutí přes zadek," ujistil poradce.

"Rodičům bude nabídnuto vzdělání o nenásilných metodách výchovy v rámci rodinného a manželského poradenství, výchovného poradenství a škol pro rodiče... Jsme si vědomi toho, že za jediný rok výsledky mít nebudeme, protože změna názorů a chování je proces, který vyžaduje čas," uvedl Vulević.

Připomněl přitom, že už nyní platný zákon počítá s omezením nebo zbavením rodičovských práv, pokud rodič neustále uplatňuje fyzické trestání, které lze označit za týrání dětí. Smyslem novelizace zákona podle Vuleviče je, aby si rodiče byli vědomi toho, že fyzické trestání dítěte je ze zákona zakázáno a že při výchově dětí není nezbytné používat rákosku a demonstrovat zákon silnějšího.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama