Rusko zařadilo antifašistickou skupinu mezi teroristy. Kolem případů se vznáší obvinění z mučení

Rusko přidalo levicovou, antifašistickou skupinu Síť na seznam teroristických skupin za údajné plánování útoků během prezidentských voleb v roce 2018 a konání mistrovství Světového poháru v Rusku v roce 2018. Členové skupiny obvinění odmítají a tvrdí, že je domácí výzvědná služba FSB mučila, aby z nich dostala přiznání, uvádí server The Meduza.

FSB (ruská kontrarozvědka)
doporučujeme

FSB zatkla 11 členů skupiny na podzim roku 2017. Členové skupiny mají zastávat silně levicové, protifašistické, anarchistické názory. Byli též aktivními hráči airsoftu. Podle FBS však hraním si s falešnými zbraněmi ve skutečnosti trénovali pro uskuteční teroristických činů.

8 členů je ve vazbě FSB ve městě Penza. Zbylí tři – Igor Šiškin, Viktor Filinkov a Julius Boyaršinov, kteří jsou považováni za hlavní strůjce údajných plánů útoků, jsou v Petrohradu. Zatím se přiznal k terorismu jen Šiškin, na jehož výpovědi proti ostatním členům se Rusko rozhodlo skupinu zařadit do společnosti Islámského státu či Tálibán. Šiškin byl odsouzen na tři a půl roku do vězení.

Filinkov a Boyaršinov si stěžovali, že je FSB mučila, aby z nich dostala doznání. Filinkova měli agenti FSB po jeho zatčení na letišti v Petrohradu v 23.ledna 2018 odvést do lesa a tak jej mučit elektrickými šoky a diktovat mu přesná slova, která měl říci před soudním slyšením a tak se přiznat ke zločinu. Filinkov tak učinil, poté však svoje svědectví stáhl s tím, že jednal pod nátlakem. Agenti FSB přiznali, že byli údajně nuceni použít na Filinkova taser (elektrický paralyzér) poté, co se pokusil utéct. Filinkov svůj přidal k Evropskému soudu pro lidská práva.

Boyaršinov si též stěžoval, že byl po převezení do cely předběžného zadržení bit a nucen spát na podlaze. V březnu 2019 se během soudního slyšení Boyaršinov přiznal, že je vinen a požádal soud, aby jej odsoudil bez prozkoumání důkazů. Soudce to odmítl. Podle jeho otce tak Boyaršinov učinil, aby se vyhnul dalšímu bití.

Mučen elektrickými šoky měl být i jeho přítel Ilja Kapustin, když si jej FSB předvolala jako svědka. Podle federálních vyšetřovatelů rány, které se našly na jeho těle, byly způsobeny hmyzem v jeho posteli.  Kapustin uprchl z Ruska a požádal o politický azyl ve Finsku.

Šiškin je jediný z členů skupiny, kteří nezmiňoval žádné mučení. Meduza však podotýká, že po jeho zatčení si vyšetřující doktor všiml nedávného zranění oka a rozmanitých řezů a modřin. Když jej navštívili v cele navštívili zástupci moskevské Komise veřejného monitoringu, organizace zaměřující se práva vězňů, zdokumentovali několik ran na jeho těle, které se podobaly popálením z elektrických šoků. Šiškin tvrdil, že je získal při cvičení.

Ruské autority v poslední době zvýšily tlak na malé anarchistické hnutí v rámci své protirevoluční kampaně, tvrdí anarchisté. Ten zesílil zvláště poté, co 17letý anarchista nechal vybouchnout bombu u sídla FSB v ruském městě Archangelsk.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama