Česko pomůže Srbsku proti ilegální migraci, vyšle dalších pět policistů

Česká republika od června zvýší svůj policejní kontingent v Srbsku o dalších pět policistů, kteří budou na hranicích pomáhat srbským kolegům při boji s nelegální migrací. Po jednání se srbským resortním kolegou Nebojšou Stefanovičem to dnes v Bělehradě řekl český ministr vnitra Jan Hamáček.

Česká policie střeží makedonskou hranici před uprchlíky

Návštěvou srbské metropole místopředseda české vlády Hamáček končí čtyřdenní cestu do tří západobalkánských států. V pondělí jednal v albánské metropoli Tiraně, a v úterý a ve středu pobýval v Severní Makedonii, kde se mimo jiné setkal s tamním premiérem Zoranem Zaevem. Boj s nelegální migrací patřil k hlavním tématům Hamáčkových jednání.

"Srbsko představuje klíčovou tranzitní zemi nelegální migrace z Řecka a Severní Makedonie do Evropy. Jsem rád, že můžeme Srbsku na hranicích pomoci vysláním většího počtu českých policistů," uvedl český ministr. Od června tak bude na srbských hranicích působit celkem 20 českých policistů.

Český policejní kontingent v Srbsku působí už od roku 2016. V letech 2015 až 2018 Česko podpořilo Srbsko finančními dary v celkové výši 57 milionů korun. Tyto peníze byly využity především na technické vybavení pro pohraniční policii a k posílení migračního a azylového systému Srbska.

Od února 2016 pomáhá Česká republika podobným policejním kontingentem i s ochranou Severní Makedonie; nyní tam už působí pětadvacátý. Postupně se v této zemi vystřídalo už vystřídalo 974 českých policistů.

Hamáček rovněž sdělil, že dnes se srbským ministrem vnitra rovněž hovořili o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu, proti pašování drog. "To jsou témata, která my v České republice bereme velmi vážně, a jsem rád, že ta kvalita spolupráce i v této oblasti našich policejních sil je velmi vysoká," konstatoval český ministr.

V Tiraně Hamáček dal mimo jiné najevo, že Česká republika je připravena poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně. Následně ve Skopje předal Severní Makedonii dar 25 milionů korun, které půjdou na posílení ochrany hranic proti nelegální migraci, a slíbil zapůjčení techniky, která na hranicích pomůže při odhalování migrantů pašovaných v kamionech.

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Související:

Právě se děje