Česko pomůže Srbsku proti ilegální migraci, vyšle dalších pět policistů

Česká republika od června zvýší svůj policejní kontingent v Srbsku o dalších pět policistů, kteří budou na hranicích pomáhat srbským kolegům při boji s nelegální migrací. Po jednání se srbským resortním kolegou Nebojšou Stefanovičem to dnes v Bělehradě řekl český ministr vnitra Jan Hamáček.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Česká policie střeží makedonskou hranici před uprchlíky
doporučujeme

Návštěvou srbské metropole místopředseda české vlády Hamáček končí čtyřdenní cestu do tří západobalkánských států. V pondělí jednal v albánské metropoli Tiraně, a v úterý a ve středu pobýval v Severní Makedonii, kde se mimo jiné setkal s tamním premiérem Zoranem Zaevem. Boj s nelegální migrací patřil k hlavním tématům Hamáčkových jednání.

"Srbsko představuje klíčovou tranzitní zemi nelegální migrace z Řecka a Severní Makedonie do Evropy. Jsem rád, že můžeme Srbsku na hranicích pomoci vysláním většího počtu českých policistů," uvedl český ministr. Od června tak bude na srbských hranicích působit celkem 20 českých policistů.

Český policejní kontingent v Srbsku působí už od roku 2016. V letech 2015 až 2018 Česko podpořilo Srbsko finančními dary v celkové výši 57 milionů korun. Tyto peníze byly využity především na technické vybavení pro pohraniční policii a k posílení migračního a azylového systému Srbska.

Od února 2016 pomáhá Česká republika podobným policejním kontingentem i s ochranou Severní Makedonie; nyní tam už působí pětadvacátý. Postupně se v této zemi vystřídalo už vystřídalo 974 českých policistů.

Hamáček rovněž sdělil, že dnes se srbským ministrem vnitra rovněž hovořili o spolupráci v boji proti organizovanému zločinu, proti pašování drog. "To jsou témata, která my v České republice bereme velmi vážně, a jsem rád, že ta kvalita spolupráce i v této oblasti našich policejních sil je velmi vysoká," konstatoval český ministr.

V Tiraně Hamáček dal mimo jiné najevo, že Česká republika je připravena poslat do Albánie policisty i techniku v případě prudkého zhoršení situace s nelegální migrací na Balkáně. Následně ve Skopje předal Severní Makedonii dar 25 milionů korun, které půjdou na posílení ochrany hranic proti nelegální migraci, a slíbil zapůjčení techniky, která na hranicích pomůže při odhalování migrantů pašovaných v kamionech.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruskem otřásla tragédie na dětském táboře, je vyhlášen státní smutek

23.07.2019 14:30 Nejméně čtyři děti přišly o život při požáru na letním táboře v Chabarovském kraji na východě Ruska…

Kosovský expremiér Haradinaj míří do Haagu, čeká ho slyšení před tribunálem

23.07.2019 11:22 Kosovský expremiér Ramush Haradinaj, který v pátek podal demisi kvůli předvolání ke zvláštnímu…

Do ukrajinského parlamentu byl poprvé zvolen černoch, fandil protestům na…

23.07.2019 11:14 Do ukrajinského parlamentu byl v nedělních předčasných volbách poprvé zvolen černošský poslanec,…

Sibiř v plamenech. Hoří milion hektarů lesa, města dusí dým

23.07.2019 08:27 Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama