Američan Calvey byl v Rusku přemístěn do domácího vězení, orodovali známí podnikatelé

Moskevský soud dnes propustil do domácího vězení dosud vazebně stíhaného šéfa investičního fondu Baring Vostok Michaela Calveyho obviněného z finančních podvodů. Oznámila to agentura Interfax. Američan, který podle žalobců zpronevěřil 2,5 miliardy rublů (asi 850 milionů korun), byl ve vyšetřovací vazbě od poloviny února. Hrozí mu až deset let vězení, provinění popírá.

Michael Calvey
doporučujeme

V pozadí Calveyho obvinění a uvěznění byl podle tisku korporátní spor fondu Baring Vostok s podnikatelem Arťomem Avetisjanem o ovládnutí banky Vostočnyj. Podle Calveyho obhájců je obvinění mlhavé a neobsahuje nic konkrétního. Na podnikatelovo věznění a omezení přístupu k němu si stěžovalo velvyslanectví USA v Moskvě.

Za Calveyho osvobození veřejně orodovali známí podnikatelé i politici, jako jsou šéf největší ruské banky, státní spořitelny Sberbank German Gref, ombudsman ruských podnikatelů Boris Titov, ředitel Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev, který se nabídl za Calveyho zaručit, nebo bývalý ministr financí Alexej Kudrin.

Únorové zatčení Calveyho podle agentury Reuters znejistilo mnohé západní investory, ale znepokojilo i některé kremelské politiky, kteří se obávali dopadů na podnikatelské prostředí v zemi. Vyšetřovatelé původně požadovali, aby Calvey zůstal ve vazbě až do soudu, sami ale nakonec ve středu prokuraturu o jeho propuštění do domácího vězení požádali.

Soud dnes při zdůvodnění svého rozhodnutí uvedl, že Calvey má v Moskvě "pevné sociální vazby", konstatoval, že za jeho propuštění se přimluvila řada vlivných osob, a připomněl jeho investiční aktivitu a dobročinnost v Rusku. Kromě obhájců nesmí s nikým komunikovat, soud mu nepovolil ani požadované dvouhodinové procházky.

Rozhodnutí o domácím vězení platí jen do soboty, protože při únorovém zatčení byl Calvey umístěn do vazby právě do 13. dubna. Vyšetřovatelé se proto podle Interfaxu musejí co nejdřív na soud obrátit s žádostí o prodloužení trestu, jinak by byl v sobotu propuštěn.

Ruský ministr hospodářství Maxim Oreškin v prvním komentáři označil propuštění Calveyho za dobrý signál pro investiční klima v Rusku. "Hospodářské otázky musejí zůstat hospodářskými, kriminálními se mají stávat jen velmi zřídka," citovala Oreškina agentura TASS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama