Macron se setkal s favoritem ukrajinských prezidentských voleb Zelenským

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes, jen týden před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině sešel s jejich favoritem, bavičem Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura DPA. Zelenského spolupracovníci pak zveřejnili krátké video ze setkání na facebooku. Macron bude večer hovořit i se Zelenského protikandidátem, kterým je současný ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Mám radost ze setkání s upřímným přítelem Ukrajiny," napsal na twitteru Porošenko.

Komik a politický nováček Zelenskyj vyhrál na konci března první kolo voleb s více než 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal přibližně 16 procent. Hlavu státu si Ukrajinci zvolí na velikonoční neděli 21. dubna a průzkumy zatím předpovídají, že Zelenskyj svého rivala porazí.

Porošenko v kampani zdůrazňoval politickou nezkušenost svého protikandidáta, a tak jeho dnešní cestu do Německa a Francie komentátoři vnímají zejména jako prezidentův pokus ukázat se v roli státníka. Ukrajinský prezident se ještě před cestou do Paříže sešel v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Po setkání pak oba politici vyzvali Rusko, aby propustilo zadržované ukrajinské námořníky.

Německo, Francie, Ukrajina a Rusko jsou členy takzvané normandské skupiny, která řeší krizi na východní Ukrajině. Zelenskyj dal už najevo, že by chtěl k jednáním o řešení konfliktu v Donbasu přizvat také Spojené státy a Británii. Zda toto téma řešil při setkání s Macronem však není známo, protože sami politici žádné podrobnosti o setkání nesdělili.

Zelenského spolupracovníci zveřejnili krátké video ze setkání na facebooku. Šéf Zelenského kampaně Ivan Bakanov pak podle agentury AFP řekl, že Macron s favoritem ukrajinských voleb mluvil asi hodinu, že se zaměřili na bilaterální vztahy a že byla řeč právě i o mírovém procesu na východě Ukrajiny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama