Oblíbená zábava mafie? Čerpání z evropských grantů, tvrdí odborník

Hrozba terorismu, vyloučených zón a paralelních komunit dominuje mediálnímu prostoru. Poněkud stranou zájmu je nebezpečí, kterou sebou přináší italská mafie. Odborník na tuto problematiku Cristiano Tomassi v rozhovoru pro agenturu AFP však varuje, že italská mafie se rozrůstá a představuje „rakovinu“, která ničí Evropu.

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou
doporučujeme

Podle Europolu patří tři hlavní skupiny italské mafie - Cosa Nostra, neapolská Camorra a kalábrijská Ndrangheta – „k nejnebezpečnějším v Evropě", Je to kvůli globálnímu dosahu jejich kriminální činnosti. Cose Nostra působí v USA, Kanadě a Austrálii. Zbylé dvě se stále častěji angažují v Evropě.

Svědčí o tom případ loňská prosincová operace během které bylo zadrženo 90 příslušníků Ndranghety v šesti různých zemích. Do operace byly zapojeny stovky policistů.

 Podle Evropské policejní agentury moc těchto skupin spočívá v kontrole a vykořisťování území a místních komunit. Jsou schopny dosadit si spojence do důležitých správních funkcí i v zemích daleko od domova.

Toho dosahuje díky svým takřka neomezeným finančním prostředkům. „ Kdokoliv přináší nové peníze, může zpočátku být vnímán jako zdroj, poukazuje Tomassi z italské hlavní organizace pro boj proti mafii The Direzione Investigativa Antimafia (DIA) . Podle něj to zvláště platí pro místa trpící ekonomickou krizí, kam se díky tomu mafie infiltruje ještě snadněji.

„ Mafiáni přemýšlí jako ekonomové“, upozorňuje Tomassi. Podle něj vědí, že tempo růstu a perspektiva rozvoje je pro ně vyšší ve východní Evropě než v prosperujícím Německu. Svědčí o tom například nedávní operace v Rumunsku, kde byla zabavena aktiva v hodnotě 250 milionů eur. Mafiáni investovali do stavebních firem, stovek bytů či lázní.

Peníze mafie samozřejmě pochází z nelegálního rozsáhlého obchodu s drogami, z praní špinavých peněz, padělání zboží či z prodeje toxického odpadu. Tyto aktivity způsobují dle nejnovější zprávy DIA velké škody lokálním i národním ekonomikám, protože „znečišťují finanční a úvěrové kanály, narušují řádnou hospodářskou soutěž a trhy a podporují aktivity na černém trhu a daňové úniky“.

Mafie se ale též pokouší o získání legálních prostředků. Podle Tomassiho je jejich oblíbenou zábavou vysávání grantů z Evropské unie. Tvrdí, že Ndrangheta se o to pokouší na Slovensku. Právě rozplétání jejích vazeb na slovenské podnikatele a politiky mělo stát život slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Podle reportáže televize Al-Džazíra se mafiáni též pokouší získat granty určené na podporu migrantů v Itálii. „ Migranti jsou ziskovější než drogy,“ poukázal italský poslanec Erasmo Palazzotto z komise zabývající se monitoringem fungování uprchlických center. Reportéři Al-Džazíry mu dávají za pravdu, podle jejich propočtů se jedná o byznys v hodnotě více než 4 miliard eur ročně.

Podle Tomassiho mají organizované zločinecké skupiny mají často pod kontrolou celé čtvrti evropských měst, ze kterých vysávají život. "Proč se zdá, že se v těchto oblastech nic neděje? Protože mafie má nad nimi kontrolu, ale není to zdravá kontrola, je to jako plíživá rakovina. A tam, kde je rakovina, nemůže být život," tvrdí Tomassi.

Evropská komise na konci loňského roku zřídila novou pracovní skupinu EU zaměřenou především na boj proti italskému organizovanému zločinu, jakož i proti zločineckým sítím v Evropě a Albánii. Skupina se z velké části opírá o odborné znalosti DIA.

 Tomassi však upozorňuje na problém boje s mafií. Jejich důraz na rodinu, úctu, teritorium a moc prakticky znemožňují infiltraci mafiánských klanů a odlišuje je od „jednoduchého“ organizovaného zločinu. Mafie je životní styl. „Jednou mafiánem, navždy mafiánem“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama