Rusko se s norským špiónem nemazlilo. Frode Berg dostal 14 let

Ruský soud dnes shledal norského občana Frodeho Berga vinným ze špionáže a odsoudil ho ke 14 rokům vězení. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž verdikt pravděpodobně dále zvýší napětí ve vztazích mezi Ruskem a Norskem, které spolu sdílejí společnou hranici.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Frode Berg
doporučujeme

Frode Berg (63) byl ve vazbě od prosince 2017, kdy byl zatčen v jednom z moskevských hotelů. Podle soudu shromažďoval tajné informace o parametrech ruských jaderných ponorek, za což mu hrozilo 20 let ve vězení. Podle dnešního verdiktu soudu by měl strávit 14 let v pracovním táboře s přísným režimem, napsal zpravodajský server BBC News.

Nor, který byl souzen za zavřenými dveřmi, přiznal, že pro norské tajné služby několikrát fungoval jako kurýr. O operaci, které se účastnil, ale prý nic nevěděl. Obvinění ze špionáže před soudem odmítl.

Proti rozsudku se Berg odvolat neplánuje, chce ale požádat prezidenta Vladimira Putina o milost, tak aby byl propuštěn, řekl jeho obhájce Ilja Novikov. Ruský prezident minulý týden po dotazu novinářů během rozhovorů s norskou premiérkou Ernou Solbergovou nechal tuto možnost otevřenou. "Musíme počkat na skončení soudního procesu... Podíváme se, co s tím budeme moci udělat, v závislosti na rozhodnutí soudu," řekl.

Podle dřívějšího vyjádření ruské prokurátorky Milany Digajevové, citované agenturou TASS, byl Berg zadržen při činu, když od svého spolupracovníka nastrčeného ruskou kontrarozvědkou přebíral utajované informace.

Jiné zdroje uvádějí, že Berg byl přistižen s tajnými materiály, které převzal od ruského policisty, jenž byl pak v prosinci loňského roku odsouzen k 13 letům vězení.

Berg v minulosti pracoval pro norskou vládní agenturu, která dohlíží na dodržování pohraniční dohody mezi Ruskem a Norskem. Od roku 2014, kdy je v důchodu, se prý řadu let angažoval v různých projektech spolupráce obou zemí.

"Trest není mírný ani na ruské poměry," řekl obhájce norského občana Ilja Novikov. "Bergovi je 63 let, viděl podmínky v ruských věznicích, takže 14 let vězení znamená v podstatě doživotní trest," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš je na Ukrajině. Odmítl anexi Krymu, hovořil o novém začátku vztahů s…

19.11.2019 16:46 Aktualizováno Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil dnes český premiér Andrej Babiš svou návštěvu v…

Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

19.11.2019 16:35 USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael…

Údajný americký špión Whelan zůstane ve vazbě, ruský soud zamítl odvolání

19.11.2019 10:52 Ruský soud dnes zamítl odvolání Američana Paul Whelana, obviněného ze špionáže a zadržovaného v…

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama