IS chystá nové útoky v Evropě, teroristy budou Rusové a Němci, tvrdí dokumenty

Islámský stát (IS) v roce 2015 uskutečnil vražednou sérii útoků v Paříži, která stála život 130 lidí. Dodnes je to pro něj inspirace pro plánové teroristické činy, odhalují dokumenty IS získané britským listem Sunday Times. Ačkoliv byl oficiálně v Iráku a Sýrii poražen, IS stále hodlá pokračovat ve vraždění „nevěřících“ Evropanů. Sloužit k tomu mají buňky v Rusku a Německu.

Terorismus, ilustrační foto

Reportéři Sunday Times už dříve referovali o informacích ohledně stavu teroristické organizace a jejích plánech, které získali z hardisku ponechaného poraženými bojovníky IS v Sýrii. Nyní jej viděli celý.

V dopise, podepsaným šesti vůdci IS a adresovanému vůdci IS, Abú Bakrovi al-Bagdádímu a jeho zástupci, jej autoři seznamují se strategií IS v zahraničí. Tu rozdělují na dvě části: operace a hranice.

Operace v zahraničí má mít na starosti Abu Khabab al-Muhajir, člen IS. Podle dokumentů už kontroluje tři buňky: jednu v Rusku a dvě v Německu. Další bude založena v severovýchodní Sýrii pod separátním vedením.

Prvním cílem těchto buněk má být krádež peněz pro financování organizace. Jejich členové jsou vyzýváni k tomu, aby zabíjeli „nevěřící venture (termín pro rizikový kapitál – poznámka redakce) kapitalisty“, „hackovali banky skrze bankovní účty“ nebo vykrádali „místa, která jsou prostudována.“

Buňky též mají provádět útoky s vozidly a plánovat „speciální operace“ s „jasným cílem a výsledkem, které jsou opatrně vybrány“. Útoky v Paříži a masakr dodávkou na Manhattanu v roce 2017 byly zmiňovány jako hlavní inspirace.

Dokumenty zmiňují, že operace budou prováděny nejen členy IS v Evropě, ale mezinárodními sítěmi příznivců IS z Německa až do Ruska a Sýrie, kteří zajistí přesun zbraní a lidí přes hranice. Podle dokumentu arabští, evropští, ruští a kavkazští bojovníci jsou posíláni do Sýrie přes turecké hranice, zatímco íránští a středoasijští jsou „nejlépe“ do Sýrie dopravováni skrze Írán. Jeden člen IS je v dokumentu zmiňován jako člověk odpovědný za přijímání migrantů.

Tato skutečnost vznáší otázku, jak je IS schopen přesouvat lidi skrze hranice, když všechny zúčastněné státy jejich obranu považují za svou prioritu. Zpravodajské služby všude na světě varují právě před tímto pohybem teroristů.

Podezření, že Turecko nechává bojovníky IS, aby se poměrně volně přesouvali přes jeho hranice, nedávno zmínil český prezident Miloš Zeman. Podle něj to z Turecka činí „faktického spojence IS“. Turecko to ostře odmítlo.

V jiném listu Abu Bakrovi a jeho zástupci, velitel IS, Abu Taher al-Tajiki, píše, že má vyhlédnuté cíle, které „zničí ekonomický svět v Evropě a rozšíří hrůzu v srdcích nepřátel Alláha“. Abu Taher zmiňuje dvě operace, které se uskuteční 10 až 20 dní poté, co list byl poslán (prosinec minulého roku).

Jako první cíl je zmiňována vysokorychlostní trať v Německu. Druhým je ropné potrubí v petrolejové rafinérii blízko švýcarskému městu Basilej, na hranicích s Francií. Tento útok by tedy ohromil ekonomiku hned dvou zemí, pyšní se autor návrhu. V obou případech Abu Taher slibuje Abu Bakrovi, že útočník mu pošle video, ve kterém mu přísahá věrnost.

Několik dní poté, co byl dopis napsán, byla nalezena vlajka IS blízko berlínské vlakové koleje, kde došlo k poškození přepálených drátů. Sunday Times nicméně podotýká, že ani metoda útoku ani časový rámec nesedí zcela tomu, co bylo napsáno v dopise. Nicméně, minulý měsíc byl zadržen irácký muž, který měl stát jak za tímto pokusem, tak pokusem o útok na železnici v Bavorsku. Nebyl zmiňován žádný útok na rafinerii v Švýcarsku.

Tyto dokumenty odhalují, že podporovatelé IS v Evropě a jinde jsou stále ve spojení s vůdci skupiny v Sýrii a Iráku. To odporuje narativu o „osamělém vlku“, který provádí příznivci IS v Evropě.

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Související:

Právě se děje