„Je to Boží vůle.“ Francouzští muslimové chtějí znovu vybudovat katedrálu Notre-Dame

Kamel Kabtane, vysoce postavený člen francouzské muslimské komunity, vyzval francouzské muslimy, aby přispěli na obnovu katedrály Notre-Dame- K jeho výzvě se připojila i francouzská rada muslimské víry (CFCM). Muslimové jsou přitom na krajně pravicových a konspiračních webech obviňováni, že ve skutečnosti stojí za požárem francouzské národní památky.

katedrála Notre-Dame

„Myslím si, že je naší povinností jako občanů a jako muslimů participovat v rekonstrukci této překrásné katedrály,“ sdělil Kabtane, prezident rady rhonských mešit (Rhona je oblast na východě Francie – poznámka redakce), serveru Euronews. „Vyzývám muslimy, aby ukázali solidaritu a hromadně podpořili Notre-Dame jakkoliv mohou.“

Podle Kabhtaneho byla celá muslimská komunita pohnuta katastrofickým ohněm na monumentu, „který reprezentuje a je obrazem Francie.“ Kabtane slibuje, že v „budoucnosti budeme mobilizovat muslimskou komunitu, aby participovala finančně v této operaci“.

„Křesťanští bratří“ v to mohou mít „důvěru, protože toto je Boží vůle a možná Boží vůle nám pomůže to znovu vybudovat.“

Francouzská rada muslimské víry (CFCM), oficiální prostředník mezi muslimskými komunitami a francouzským státem, též apelovala na „muslimy Francie“, aby „participovali ve finančním úsilí o obnovu tohoto architektonického mistrovského díla, který je slávou naší země“.

Pondělní požár historické památky vzbudil na sociálních sítích vlnu konspiračních spekulací, že se nejednalo o nehodu, jak o tom referují francouzské úřady, ale o záměrný teroristický útok. Podle krajně pravicových figur je to důkaz snahy muslimů zničit křesťanské památky. Podle některých konspiračních teorií se mělo též jednat o pomstu za masakr v mešitách na Novém Zélandu.

Na sociálních sítích se např. šířilo video, kde měl být při záznamu hořící budovy slyšet výkřik „Allah Akbar“. To se ukázalo být falešným, stejně jako jiné údajné záznamy radujících se muslimů. Po sociálních sítích se též šířila zpráva, že se blízkosti katedrály našlo auto plné kanystrů benzínu a s „arabskými dokumenty“. Tato zpráva je však z roku 2016 a nemá s požárem katedrály nic společného.

Hoaxy o údajném zapojení muslimů kromě dezinformačních webů v českém prostředí šíří i politici spojení s protimuslimských hnutím. O spojitosti požáru katedrály s údajnými útoky muslimů na evropské kostely hovořil předseda SPD Tomio Okamura. Bývalý poslanec této strany Lubomír Volný též naznačil, že za požárem mají být muslimové. Podobně se vyjádřila i právnička Klára Samková, která vede do nadcházejících eurovoleb uskupení Alternativa pro ČR.

Do určité míry těmto tvrzením nahrála i server YouTube. Jeho algoritmus označil videa požáru katedrály za možný podvrhl a spojil je s teroristickými útoky 11. září 2001. Paradoxně, tento algoritmus měl právě zabránit šíření fake news.

Požár slavné francouzské katedrály šokoval celý svět a vyvolal vlnu solidarity napříč světem. Francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). K obnově katedrály se zavázali i další francouzští miliardáři. Rodina Arnaultových a její koncern LVM sdružující luxusní módní značky jako Fendi či Luis Vuitton, slíbila poslat na obnovu 200 miliónů eur (přes pět miliard korun).

Stejnou částku slíbila i rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové. Celkově na obnovu požárem poničené katedrály se od velkých dárců z řad francouzských podnikatelských kruhů sešlo přes 600 miliónů eur (více než 15 miliard korun).

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Související:

Právě se děje