Co chystá Rusko na nového ukrajinského prezidenta? Analytik naznačil scénář

Během debaty dne 13. dubna, které se zúčastnil sám, ukrajinský prezident Petro Porošenko označil svého absentujícího protikandidáta pro druhé kolo prezidentských voleb Volodymyra Zelenského za "kohosi nečitelného", připomíná Andrej Kolesnikov v komentáři pro server Moscow Times. Ruský politický analytik z think tanku Carnegie Moscow Center podotýká, že ukrajinští voliči jsou ovšem unaveni z předvídatelnosti prezidentů, kteří zatím nastoupili po každé postsovětské revoluci v zemi a v nečitelnosti Zelenského vidí výhodu, nikoliv nedostatek.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Třetí síla

Nedávná cesta Zelenského do Paříže a jeho setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem symbolizovaly, co je ukrajinskému komikovi, který kandiduje na hlavu státu, modelem, konstatuje Kolesnikov. Vysvětluje, že Zelenskyj nestojí nalevo, ani napravo, ale prezentuje se jako třetí síla, která zavede na Ukrajině reformy a nastolí mír.  

I kdyby Zelenskyj nedokázal dobře artikulovat slova a myšlenky, učiní tak za něj jeho strana Služebník lidu, míní analytik. Dodává, že pokud bude podpora této strany před říjnovými parlamentními volbami stejně vysoká, jakou má nyní Zelenskyj, nebude Služebník lidu muset formovat žádnou předvolební koalici či hledat politické spojence.    

Není ostatně v Zelenského zájmu uzavírat koalici se stranami a politiky minulosti, například s bývalou premiérkou a poraženou prezidentskou kandidátkou Julií Tymošenkovou, soudí odborník. Připouští, že Zelenskyj vůbec nerozumí ekonomice a vše bude záviset na týmu, který dá dohromady, tudíž může být ve výsledku nezávislý na obchodních zájmech oligarchů a oživit důvěru ukrajinských voličů i západních finančních a ekonomických elit.

Zelenského strana by měla být především připravena navázat na reformy, které začaly o revoluci v roce 2014, ale následně se zastavily, deklaruje Kolesnikov. Za zásadní považuje, aby se Zelenskyj držel reformní cesty a boje proti korupci.

"Je jasné, že Zelenskyj nemá žádnou skutečnou politiku vůči Rusku," připouští analytik. Poukazuje přitom na spekulace, že Rusko je připraveno dát státní občanství obyvatelům separatistických oblastí Doněck a Luhansk a takový scénář by zásadně zkomplikoval úvod Zelenského prezidentství, jelikož by šlo o nepřátelský krok z ruské strany.

Setkání s Macronem může symbolizovat Zelenského ochotu angažovat se v tzv. normanském formátu rozhovorů za účasti francouzských, německých, ukrajinských a ruských představitelů o ukončení války na východě Ukrajiny, naznačuje expert. Připomíná však, že tento formát je již dva a půl roku u ledu a jeho obnovení by vyžadovalo dobře připravenou agendu, o které zatím nelze mluvit.

Ruský establishment svou strategii vůči ukrajinským prezidentským volbám zatím omezuje na propagandistické posměšky a není jasné, jak vyhrocené budou další vztahy mezi oběma státy, konstatuje Kolesnikov. Za nejpravděpodobnější přitom považuje možnost, že Rusko vůbec nebylo připraveno na možnost, že se novým prezidentem stane právě Zelenskyj.

Politická vůle neexistuje

Zůstává tedy zásadní otázkou, zda bude mít někdo v ruském vedení politickou vůli se Zelenským komunikovat, míní odborník. Podotýká, že nový potenciální ukrajinský prezident není Nikol Pašinjan, kterého k moci v Arménii vynesly pouliční protesty, navíc Arménie je strategickým partnerem Ruska, a tak ruský prezident Valdimir Putin nebude mít na výběr než s Pašinjanem jednat.

Nový arménský premiér zároveň ví, že přerušení hospodářských kontaktů s Ruskem by bylo pro jeho zemi katastrofou, zatímco Ukrajina své partnerství s Ruskem ukončila již po událostech z majdanu v roce 2014, vysvětluje Kolesnikov. Problém podle něj spočívá v tom, že Rusko nikdy nemělo zájem považovat Ukrajinu za plně nezávislý stát, ale za "své" území, podobně jako Krym.

"V mysli ruského vedení zůstává (Ukrajina) nárazníkem mezi Ruskem a Západem a součástí ruské sféry vlivu," píše analytik. Zmiňuje Putinova slova, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, a neočekává, že by se na tomto postoji mělo něco změnit, tudíž ani nový ukrajinský prezident nedokáže vyřešit všechny problémy, které nastaly po roce 2014, jelikož jejich řešení vyžaduje politickou vůli a ta neexistuje.

V ruských očích je Ukrajina řízena Západem, především Spojenými státy, což odráží i výsledek únorového průzkumu ruského Levadova centra, podle kterého chová vůči Ukrajině negativní postoj 56 % Rusů, tedy stejný počet, jaký smýšlí negativně o USA, uvádí expert. Dodává, že EU si v průzkumu vedla o něco lépe a neoblíbená je pouze u 45 % Rusů.    

Není tedy těžké pochopit, že jakékoliv přátelské gesto Zelenského vůči Západu - a tato gesta jsou přirozená a nevyhnutelná - budou ruské elity vnímat jako nepřátelský krok vůči své zemi, konstatuje Kolesnikov. Zdůrazňuje, že před nastolením pragmatických vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou je potřeba vyřešit čistě politické problémy, například obnovu minského procesu a jednání o statutu Krymu.

"Ale jak?" táže se analytik. Přiznává, že toto je momentálně téměř nemožné, i kdyby se ukázalo, že Zelenskyj bude skutečně ukrajinským Macronem.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Albánie se vzpamatovává ze silného zemětřesení, přes sto zraněných

22.09.2019 08:05 Následný otřes půdy o síle 4,8 stupně vyděsil v noci na dnešek obyvatele Albánie. Znepokojující…

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 16:22 Aktualizováno Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama