Na Ukrajinu proniklo ruské komando. Před volbami mělo vraždit, tvrdí kontrarozvědka

Ukrajinská kontrarozvědka SBU krátce před nedělními volbami hlavy státu zatkla vražedné komando ruských tajných služeb, které podle jejího tvrzení organizovalo atentáty na politické představitele a příslušníky bezpečnostních složek Ukrajiny. S odvoláním na sdělení ředitele SBU Vasyla Hrycaka o tom informovala agentura Unian.

Ilustrační foto
doporučujeme

Otázka postoje k Rusku, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny, stojí v popředí kampaně před prezidentskými volbami, jejichž druhé kolo se bude konat v neděli.

Současná hlava státu Petro Porošenko se v něm střetne s bavičem Volodymyrem Zelenským. Podle agentury Reuters se Porošenko dlouhodobě snaží před hlasováním prezentovat jako velitel, jehož Ukrajina potřebuje k obraně země před ruskou agresí.

"SBU oficiálně sděluje, že zneškodnila aktivity sedmičlenné sabotážně-špionážní teroristické skupiny ruských tajných služeb. Všichni byli zadrženi," řekl Hrycak na tiskové konferenci. Osmý člen skupiny byl zatčen dnes ráno. Skupina byla podle SBU řízena ruskou vojenskou rozvědkou GRU a kontrarozvědkou FSB. Dva ze zatčených byli podle vojenského prokurátora Anatolije Matiose občané Ruské federace, zbylí jsou držiteli občanství Ukrajiny.

Skupina prý měla na svědomí předloňské vraždy plukovníka ukrajinské vojenské rozvědky Maksyma Šapovala a příslušníka SBU Oleksandra Charaberjuše, kteří zemřeli poté, co v jejich vozidle vybuchla nastražená nálož.

Podle podobného scénáře se tento tým se před necelými dvěma týdny pokusil zabít dalšího důstojníka ukrajinských tajných služeb. Útok se však nezdařil, neboť bomba umístěná pod autem vybuchla předčasně a těžce zranila muže, který ji tam umístil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opilci evidentně rozestupy nedodržují, řekl předseda policejní federace

05.07.2020 17:21 Je zcela evidentní, že opilí lidé nejsou schopni dodržovat správné rozestupy, které mají zabránit…

Rusko ohlásilo dalších 6736 nových případů nákazy koronavirem

05.07.2020 12:09 Rusko dnes ohlásilo 6736 nových případů nákazy koronavirem, celkově tak počet nakažených v zemi…

WHO zastavila část testů léků proti koronaviru

05.07.2020 08:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s…

Rekordní denní nárůst: Počet nakažených dnes stoupl o více než 200 tisíc

04.07.2020 21:56 Aktualizováno Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy