Na Ukrajinu proniklo ruské komando. Před volbami mělo vraždit, tvrdí kontrarozvědka

Ukrajinská kontrarozvědka SBU krátce před nedělními volbami hlavy státu zatkla vražedné komando ruských tajných služeb, které podle jejího tvrzení organizovalo atentáty na politické představitele a příslušníky bezpečnostních složek Ukrajiny. S odvoláním na sdělení ředitele SBU Vasyla Hrycaka o tom informovala agentura Unian.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Otázka postoje k Rusku, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny, stojí v popředí kampaně před prezidentskými volbami, jejichž druhé kolo se bude konat v neděli.

Současná hlava státu Petro Porošenko se v něm střetne s bavičem Volodymyrem Zelenským. Podle agentury Reuters se Porošenko dlouhodobě snaží před hlasováním prezentovat jako velitel, jehož Ukrajina potřebuje k obraně země před ruskou agresí.

"SBU oficiálně sděluje, že zneškodnila aktivity sedmičlenné sabotážně-špionážní teroristické skupiny ruských tajných služeb. Všichni byli zadrženi," řekl Hrycak na tiskové konferenci. Osmý člen skupiny byl zatčen dnes ráno. Skupina byla podle SBU řízena ruskou vojenskou rozvědkou GRU a kontrarozvědkou FSB. Dva ze zatčených byli podle vojenského prokurátora Anatolije Matiose občané Ruské federace, zbylí jsou držiteli občanství Ukrajiny.

Skupina prý měla na svědomí předloňské vraždy plukovníka ukrajinské vojenské rozvědky Maksyma Šapovala a příslušníka SBU Oleksandra Charaberjuše, kteří zemřeli poté, co v jejich vozidle vybuchla nastražená nálož.

Podle podobného scénáře se tento tým se před necelými dvěma týdny pokusil zabít dalšího důstojníka ukrajinských tajných služeb. Útok se však nezdařil, neboť bomba umístěná pod autem vybuchla předčasně a těžce zranila muže, který ji tam umístil.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nastupuje generace lenochů a tlouštíků? WHO vydala alarmující zprávu

22.11.2019 13:42 Čtyři z pěti nezletilých na světě se příliš málo pohybují, a ohrožují tak své zdraví. Vyplývá to ze…

Rusko bude mít další kontroverzní zákon? Týká se mobilů a počítačů

22.11.2019 09:44 Ruští poslanci ve čtvrtek schválili zákon, který v zemi zakazuje prodej některých přístrojů bez…

Putin se naštval. Úřady po kritice ruší přísná pravidla pro řidiče, stala…

22.11.2019 08:32 Ruské úřady na poslední chvíli odvolaly přísnější pravidla pro řidiče, která měla začít platit dnes…

Rusko přitvrzuje. Na obávaný seznam "zahraničních agentů" se mohou dostat…

21.11.2019 21:40 Aktualizováno Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon, který rozšiřuje právo úřadů přidělovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama