Na Ukrajinu proniklo ruské komando. Před volbami mělo vraždit, tvrdí kontrarozvědka

Ukrajinská kontrarozvědka SBU krátce před nedělními volbami hlavy státu zatkla vražedné komando ruských tajných služeb, které podle jejího tvrzení organizovalo atentáty na politické představitele a příslušníky bezpečnostních složek Ukrajiny. S odvoláním na sdělení ředitele SBU Vasyla Hrycaka o tom informovala agentura Unian.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Otázka postoje k Rusku, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny, stojí v popředí kampaně před prezidentskými volbami, jejichž druhé kolo se bude konat v neděli.

Současná hlava státu Petro Porošenko se v něm střetne s bavičem Volodymyrem Zelenským. Podle agentury Reuters se Porošenko dlouhodobě snaží před hlasováním prezentovat jako velitel, jehož Ukrajina potřebuje k obraně země před ruskou agresí.

"SBU oficiálně sděluje, že zneškodnila aktivity sedmičlenné sabotážně-špionážní teroristické skupiny ruských tajných služeb. Všichni byli zadrženi," řekl Hrycak na tiskové konferenci. Osmý člen skupiny byl zatčen dnes ráno. Skupina byla podle SBU řízena ruskou vojenskou rozvědkou GRU a kontrarozvědkou FSB. Dva ze zatčených byli podle vojenského prokurátora Anatolije Matiose občané Ruské federace, zbylí jsou držiteli občanství Ukrajiny.

Skupina prý měla na svědomí předloňské vraždy plukovníka ukrajinské vojenské rozvědky Maksyma Šapovala a příslušníka SBU Oleksandra Charaberjuše, kteří zemřeli poté, co v jejich vozidle vybuchla nastražená nálož.

Podle podobného scénáře se tento tým se před necelými dvěma týdny pokusil zabít dalšího důstojníka ukrajinských tajných služeb. Útok se však nezdařil, neboť bomba umístěná pod autem vybuchla předčasně a těžce zranila muže, který ji tam umístil.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

24.04.2019 00:01 Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve…

Salvini pobuřuje, fotografií se samopalem

23.04.2019 20:43 Mediální poradce italského ministra vnitra Mattea Salviniho vzbudil pobouření zveřejněnou…

Erdogan v problémech, soud mu nechce povolit změnu ve výsledcích voleb

23.04.2019 19:03 Ve sporu o výsledek místních voleb v Istanbulu dnes turecká ústřední volební komise YSK v klíčovém…

Bosna odmítla nepřiměřené zacházení s migranty

23.04.2019 17:46 Bosenská pohraniční policie popírá, že by nelidsky zacházela s migranty. Reaguje tak na video z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama