Erdogan v Istanbulu prohrál. Stále však hrozí opakování voleb

Turecká ústřední volební komise dnes potvrdila, že starostou Istanbulu se stal kandidát Lidové republikánské strany (CHP), napsala dnes agentura Reuters. Vládní strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nicméně v úterý tutéž komisi formálně požádala o anulování místních voleb a jejich opakování. Podle agentury AP komise ještě o mimořádném odvolání rozhodne.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecký server Ahval shrnuje, že provládní média dnešní rozhodnutí komise buďto ignorují, anebo kritizují a poukazují na úterní odvolání AKP. List také zmiňuje, že uvedení Ekrema Imamoglua do funkce istanbulského starosty sice některé kanály pokrývaly, ale stanice NTV, CNN Türk and TRT Haber místo toho poskytly prostor vystoupení Erdoganovy manželky Emine na Světovém humanitárním fóru v Londýně.

Místní volby se konaly poslední poslední březnovou neděli. Vládní strana napadla výsledky voleb jak v Istanbulu, tak v Ankaře, kde už ale ústřední volební komise přiznala vítězství kandidátovi opoziční CHP Mansuru Yavaşovi. V Istanbulu se na popud AKP přepočítávaly některé okrsky a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné. Mandát starosty zde Imamoglu nakonec získal s náskokem zhruba 13.000 hlasů, což je méně než 0,2 procentního bodu napsala agentura Reuters.

Pokud se jeho vítězství potvrdí, znamenalo by to konec 25leté vlády AKP a její islamistické předchůdkyně. Jako starosta Istanbulu začínal ve vysoké politice i Erdogan.

Imamoglu se po obdržení mandátu dostavil na radnici. Slíbil, že bude "sloužit 16 milionům lidí, a nikoli nějaké osobě, skupiny či straně". Před budovou se shromáždily tisíce jeho sympatizantů.

"Nikdy jsme se nevzdali, nevzdali jsme náš boj za demokracii a za práva," řekl svým příznivcům. "Jsme si vědomi toho, co toto město potřebuje a jakou vůči němu máme zodpovědnost," dodal.

"Jsme si vědomi, že proces ještě není uzavřený... Doufáme, že dotyčné úřady jej dokončí s nejvyšší obezřetností a spravedlivě," řekl nový starosta Istanbulu k mimořádnému odvolání Erdoganovy strany.

Vládní AKP sice v místních volbách celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle všeho i v Istanbulu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

24.04.2019 00:01 Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve…

Salvini pobuřuje, fotografií se samopalem

23.04.2019 20:43 Mediální poradce italského ministra vnitra Mattea Salviniho vzbudil pobouření zveřejněnou…

Erdogan v problémech, soud mu nechce povolit změnu ve výsledcích voleb

23.04.2019 19:03 Ve sporu o výsledek místních voleb v Istanbulu dnes turecká ústřední volební komise YSK v klíčovém…

Bosna odmítla nepřiměřené zacházení s migranty

23.04.2019 17:46 Bosenská pohraniční policie popírá, že by nelidsky zacházela s migranty. Reaguje tak na video z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama