Erdogan v Istanbulu prohrál. Stále však hrozí opakování voleb

Turecká ústřední volební komise dnes potvrdila, že starostou Istanbulu se stal kandidát Lidové republikánské strany (CHP), napsala dnes agentura Reuters. Vládní strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nicméně v úterý tutéž komisi formálně požádala o anulování místních voleb a jejich opakování. Podle agentury AP komise ještě o mimořádném odvolání rozhodne.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Turecký server Ahval shrnuje, že provládní média dnešní rozhodnutí komise buďto ignorují, anebo kritizují a poukazují na úterní odvolání AKP. List také zmiňuje, že uvedení Ekrema Imamoglua do funkce istanbulského starosty sice některé kanály pokrývaly, ale stanice NTV, CNN Türk and TRT Haber místo toho poskytly prostor vystoupení Erdoganovy manželky Emine na Světovém humanitárním fóru v Londýně.

Místní volby se konaly poslední poslední březnovou neděli. Vládní strana napadla výsledky voleb jak v Istanbulu, tak v Ankaře, kde už ale ústřední volební komise přiznala vítězství kandidátovi opoziční CHP Mansuru Yavaşovi. V Istanbulu se na popud AKP přepočítávaly některé okrsky a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné. Mandát starosty zde Imamoglu nakonec získal s náskokem zhruba 13.000 hlasů, což je méně než 0,2 procentního bodu napsala agentura Reuters.

Pokud se jeho vítězství potvrdí, znamenalo by to konec 25leté vlády AKP a její islamistické předchůdkyně. Jako starosta Istanbulu začínal ve vysoké politice i Erdogan.

Imamoglu se po obdržení mandátu dostavil na radnici. Slíbil, že bude "sloužit 16 milionům lidí, a nikoli nějaké osobě, skupiny či straně". Před budovou se shromáždily tisíce jeho sympatizantů.

"Nikdy jsme se nevzdali, nevzdali jsme náš boj za demokracii a za práva," řekl svým příznivcům. "Jsme si vědomi toho, co toto město potřebuje a jakou vůči němu máme zodpovědnost," dodal.

"Jsme si vědomi, že proces ještě není uzavřený... Doufáme, že dotyčné úřady jej dokončí s nejvyšší obezřetností a spravedlivě," řekl nový starosta Istanbulu k mimořádnému odvolání Erdoganovy strany.

Vládní AKP sice v místních volbách celkově zvítězila a se svým spojencem nacionalistickou Stranou národní akce (MHP) ovládla přes polovinu radnic v zemi, prohrála ale mimo jiné v Ankaře, Izmiru a podle všeho i v Istanbulu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko dál zápolí s pandemií. Přibylo téměř 5400 nových případů koronaviru

03.08.2020 11:13 Rusko dnes oznámilo 5394 nových případů nákazy koronavirem a 79 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den…

Pandemie s námi bude dlouho, připravte se na další nemoci, vyzvala státy…

03.08.2020 10:59 Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu varovala, že koronavirová pandemie bude…

Kosovský premiér Hoti oznámil, že má covid-19

03.08.2020 07:19 Kosovský premiér Avdullah Hoti v neděli oznámil, že se nakazil covidem-19 a na dva týdny se uchýlí…

Jak budou lidé za pár let vzpomínat na pandemii covidu? Spisovatel…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Celosvětová pandemie covid-19 vyvolala paniku celého světa. Vlády se snaží zabránit šíření viru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama