Globální oteplování postupuje rychleji, než jsme si mysleli, přiznávají vědci z NASA. Nejhorší je situace v Arktidě

Vědci z NASA zjistili, že globální oteplování postupuje ještě rychleji, než si mysleli. Údaje získané z nezávislého satelitu potvrzují, že dochází k masivnímu oteplování Země, zvláště v Arktidě. Zprávu přinesl list The Washington Post.

Ledovec, Antarktida

NASA má k dispozici kolekci dat, známé jako GISTEMP, na základě které se určují teploty země. Data jsou získávána ze sloučení velkého množství záznamů tisíce teploměrů rozložených na povrchu země a z měření oceánů prostřednictvím bójí a dalších nástrojů.

Z těchto dat vyplynulo, že v roce 2016 byl nejteplejší rok v historii (dosavadní rekordman byl rok 1880).některé kritické hlasy však zpochybňovali celou metodu výzkumu a to, jak jsou data dávána dohromady. Vědci z NASA však trvají na tom, že jejich metody jsou validní a že odlišné záznamy spolu souzní více než si odporují a tedy, že jejich údaje jsou korektní.

Zjištění ohledně narůstajícího oteplování země byly potvrzeny nezávislými satelitními záznamy pořízenými výkonným Aqua satelitem, který NASA vypustila na orbitu v roce 2002. Satelit nese infračervené zařízení, které je schopné vyššího stupně rozlišení než je tomu u teploměrů používaných NASA.

Informace od satelitu, který data shromažďoval od roku 2003 do roku 2018 (satelit nicméně stále funguje a shromažďuje data), dle vědců odhalují, že údaje o oteplování shromážděné teploměry se týkají jen povrchu a šíře globálního oteplování může být ve skutečnosti mnohem větší.

Satelit někdy vykazuje větší teploty než datový soubor NASA. Zejména se to týká Arktidy, regionu, kde jsou měření vzácná a kde je oteplování nejrychlejší. Vyšší teploty zjistil satelit u Barentsova moře (okrajové moře Severního ledového oceánu nad severním pobřeží Evropy, tj. Norskem a Ruskem) a Karského moře (část Severního ledového oceánu severně od ruské Sibiře). Moře se oteplují o 2,5 stupně Celsia – nebo 4,5 stupně Fahrenheita – za desetiletí.

„Možná jsme ve skutečnosti podcenili, jak moc teplejší se [Arktida] stává", připouští Goddard Institute for Space Studies a který byl spoluautor studie zveřejněné v Environmental Research Letters.

Metody používané pro výpočet teploty Země se neustále zlepšují a datové kolekce jsou neustále aktualizovány. Stále ale přetrvávají některé problémy, např. otázka toho, proč mají města tendenci být teplejší než venkov či otázku relevance srovnávání dnešních teplot s minulostí, když záznamy jsou dnes mnohem početnější a spolehlivější než tomu bylo na konci 19. století.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje