Rusko přitvrzuje, Medveděv vydal zákaz ropy a plynu na Ukrajinu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů z Ruska na Ukrajinu. S odvoláním na sdělení předsedy vlády v televizním projevu o tom informovaly světové agentury.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Dmitrij Medveděv
doporučujeme

Počínaje 1. červnem budou veškeré exportní dodávky vyžadovat zvláštní povolení. Zároveň s tím Rusko zakázalo dovoz strojírenských, kovodělných či papírenských výrobků z Ukrajiny v hodnotě 250 milionů dolarů (5,7 miliard korun).

Podle Medveděva je toto vývozní embargo odpovědí na rozhodnutí ukrajinské vlády, která minulý týden zakázala dovoz ruských produktů sklářského a elektronického průmyslu. "Ukrajinský kabinet v minulých dnech podnikl další nepřátelský krok vůči naší zemi, když rozšířil seznam výrobků se zákazem dovozu z Ruska na Ukrajinu. Za těchto podmínek musíme hájit naše zájmy a provést odvetná opatření," citovala agentura Interfax ruského premiéra.

Krok přichází jen několik dnů před druhým kolem ukrajinských prezidentských voleb, v nichž se střetne současná hlava státu Petro Porošenko s bavičem Volodymyrem Zelenským. Otázka vztahu k Rusku a ruského vlivu v zemi stojí v popředí volební kampaně.

Rusko a Ukrajina jsou v ostrém konfliktu od roku 2014, kdy byl ukrajinský proruský exprezident Viktor Janukovyč po masových protestech nucen uprchnout do Ruska. Nedlouho poté následovala ruská anexe poloostrova Krym a válka na východě Ukrajiny s proruskými separatisty, jež si vyžádala téměř 13.000 životů.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenského strana by ve volbách mohla získat až 30 procent voličů

23.05.2019 14:11 Kdyby se parlamentní volby konaly na Ukrajině tuto neděli, měla by nově vytvořená strana Sluha…

V Srbsku našli v cisterně čtyři migranty. Dva zemřeli a další dva jsou na…

23.05.2019 13:02 Nejméně dva ze čtyř migrantů nalezených v Srbsku ve vážném stavu v cisternovém nákladním autě…

Rusko získává převahu? Umíme sestřelit hypersonické střely, tvrdí expert

23.05.2019 12:47 Aktualizováno Rusko by mělo být schopno sestřelit hypersonické střely. Ruské zpravodajské agentuře TASS to sdělil…

Zelenského dekret vstoupil v platnost, čeká ho spor s parlamentem

23.05.2019 10:23 Ukrajinský vládní věstník Urjadovyj kurjer dnes zveřejnil dekret prezidenta Volodymyra Zelenského o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama