Jak Britové řeší Brexit? Kupují švýcarské hodinky

Britové v chaosu kolem brexitu houfně nakupují švýcarské hodinky. Jejich dovoz do Británie od začátku roku výrazně stoupl a za březen by se podle údajů Svazu švýcarského hodinářského průmyslu mohl meziročně zvýšit o 76 procent. Obyvatelé Spojeného království si dělají zásoby, protože není jasné, zda případný brexit bez dohody nepřeruší dodávky, řekl agentuře DPA člen Svazu Philippe Pegoraro.

Hodinky
doporučujeme

Přestože Británie a nečlenská země Evropské unie (EU) Švýcarsko mají uzavřené obchodní dohody, problém by v případě vystoupení Londýna z EU mohl nastat s přepravou. Hodinky totiž putují nákladními vozy přes území Francie a pokud by se Británie s EU na podmínkách brexitu nedohodla, Svaz podle Pegorara počítá s výrazně komplikovanějším celním odbavením.

Sedmadvacítka členských států EU Británii umožnila odklad data odchodu země z Unie z konce března na konec října. Možný je ale i dřívější brexit, pokud se na kompromisu v budoucích vztazích s EU sjednotí rozhádaná britská politická reprezentace.

Hodinky se na celkovém vývozu ze Švýcarska podílejí zhruba desetinou. V březnu se jich meziročně do celého světa vyvezlo o 4,4 procenta více, celkem za 1,49 miliardy eur (asi 38 miliard Kč). Británie představuje jejich pátý nejdůležitější trh. Největšími výrobci hodinek jsou švýcarské firmy Swatch Group, Rolex a Richemont.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama