Putin přijal estonskou prezidentku, chtějí lépe komunikovat

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová a ruský prezident Vladimir Putin hovořili dnes v Moskvě o nutnosti vzájemně komunikovat. Příjezd Kaljulaidové do ruské metropole je ojedinělá návštěva některého z vedoucích představitelů pobaltských států, které vůči Rusku chovají nedůvěru kvůli anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Podle médií prezidentka Putina pozvala do Estonska.

Vladimír Putin

"Rádi vás vidíme," uvedl podle agentury AFP ruský prezident na úvod setkání s estonskou prezidentkou. "Nedostatek kontaktů mezi oficiálními představiteli, oficiálními institucemi sousedních zemí není normální situace," dodal šéf Kremlu.

"Máme objektivně společné zájmy týkající se Baltského moře," řekl rovněž ruský prezident. V této souvislosti zmínil otázky ekologické, bezpečnostní nebo dopravní.

Kersti Kaljulaidová na druhé straně prohlásila, že "je třeba, aby sousedé spolu hovořili, i když máte neshody". "Je načase obnovit program spolupráce mezi Evropskou unií a Ruskem," konstatovala a hned poznamenala, že právě "toto je správná chvíle na setkání".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské televizi řekl, že Putin s estonským hostem diskutoval i o obavách pobaltských států z ruské hrozby. "Hovořili o NATO, o bezpečnostních obavách Estonska a dalších zemí v Pobaltí. Jsme přesvědčeni, že jsou zcela neopodstatněné. Jsou uměle vyvolávány vojenskými vůdci NATO a zámořskými politiky," citovala Peskova agentura TASS.

Mluvčí v souvislosti s návštěvou Kaljulaidová ovšem také poznamenal, že Kreml je nadále znepokojen "situací ruskojazyčné menšiny v pobaltských státech". "Pro nás to bylo a zůstává mimořádně důležité téma," zdůraznil.

Podle agentury RIA Novosti setkání obou prezidentů v Kremlu trvalo více než dvě a půl hodiny. Estonský list Postimees napsal, že Kaljulaidová na tiskové konferenci uspořádané po jednání sdělila, že chce Putina pozvat, aby se v příštím roce v estonském Tartu zúčastnil Světového kongresu ugrofinských národů.

Kaljulaidová do Moskvy původně jela, aby se zúčastnila opětného otevření estonského velvyslanectví po renovaci. Jde o první návštěvu některého z vysokých představitelů pobaltských států v Ruské federaci od anexe ukrajinského Krymu v roce 2014 Ruskem. Tento krok Estonsko, Litva a Lotyšsko důrazně kritizovaly a vyjádřily obavu, že by i je jednoho dne mohl potkat podobný osud.

Vztahy mezi Moskvou a uvedenými třemi pobaltskými státy, kde žije zejména v Estonsku a Lotyšsku velká ruská menšina, jsou velmi citlivé od jejich opětného nabytí nezávislosti po více než čtyřicetileté sovětské okupaci. Všechny tři země se navíc v roce 2004 připojily k Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Rusko v posledních letech zintenzivnilo vojenská cvičení poblíž hranic těchto tří států. Ty kvůli tomu požádaly NATO o posílení své ochrany. Aliance už jednotky má v Lotyšsku a Estonsku.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský torpédoborec

23.06.2021 13:43 Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Související:

Právě se děje