Porošenko hledá podporu, hrozí Putinem a omlouvá se za chyby

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes na facebooku omluvil za chyby, jichž se ve vrcholné funkci dopustil. Zároveň vyzval Ukrajince, aby ho 21. dubna ve druhém kole prezidentských voleb proti politickému nováčkovi Volodymyru Zelenskému podpořili. Průzkumy veřejného mínění Porošenkovi nedávají mnoho šancí proti oblíbenému baviči Zelenskému, který 31. března jasně zvítězil v prvním kole voleb.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
doporučujeme

Jedna z posledních sondáží ukázala, že pro Zelenského hodlá hlasovat 72,2 procenta dotázaných Ukrajinců, kteří si již vybrali a jsou odhodláni volit. Porošenko se podle sociologů těší podpoře čtvrtiny voličů.

"Vím, kolik mi toho máte za zlé. Vím, jak je pro každého z vás těžké odpustit mi mé chyby a ještě jednou mi věřit. Je to moje vina. Ano, nejsem ideální. Jsem však přesvědčený, že nemáme právo škrtnout vše, čeho jsme dosáhli, a zříci se evropské budoucnosti," uvedl Porošenko v prohlášení.

Přiznal "mnoho taktických chyb", jichž se dopustil. "Jsem ale přesvědčený, že jsem nechyboval v otázkách státní strategie. Našimi hlavními úspěchy jsou armáda, asociační dohoda s Evropskou unií, bezvízový režim a mezinárodní koalice na podporu Ukrajiny," řekl prezident.

Zároveň varoval před tím, co nazval hrozbou odplaty ze strany proruských sil. "Země je nyní na rozcestí. Buď budeme odhodlaně pokračovat v postupu do Evropské unie a NATO, nebo přijde revanš," zdůraznil prezident. Tato odveta by přitom podle něj nebyla náhlá, nýbrž zpočátku nenápadná a postupně směřující k návratu do sféry ruského vlivu.

Voliče, kteří zamýšlejí odevzdat v neděli hlas Zelenskému, se od tohoto záměru snažil Porošenko odradit poukazem na nezkušenost svého protikandidáta. "(Ruský prezident Vladimir) Putin už nyní počítá se slabým, nepřipraveným, nekompetentním nováčkem ve funkci ukrajinského prezidenta, jehož je snadné obehrát na diplomatické i politické frontě," řekl a dodal, že Ukrajina potřebuje "vůdce, který je schopen Putinovi čelit".

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladí ruští architekti chtějí "polidštit" ruská města

23.05.2019 05:17 Vedle smutných řad sovětských budov, pro Rusko tak typických, vynikají v Belgorodu nová plovoucí…

EU na pokraji velké krize? Politolog poukázal na přehlížený problém

23.05.2019 00:01 EU je na pokraji velké krize, která pramení nejen z nekompetence bruselského establishmentu, ale…

Zelenskyj má první problém. Parlament shodil jeho návrhy ze stolu

22.05.2019 19:40 Aktualizováno Ukrajinský parlament na dnešním mimořádném zasedání, svolaném na žádost nového prezidenta…

Policisté zasáhli proti jednomu z největších evropských gangů

22.05.2019 09:38 Mezinárodní policejní akce vedla k rozbití velmi profesionálního a nebezpečného zločineckého gangu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama