Éra Porošenka je u konce? Zelenskému fandí rodné město, lidé mají mizérie dost

Obyvatelé šedého průmyslového města Kryvyj Rih na východě Ukrajiny jsou vyčerpaní každodenním bojem za přežití s nízkými příjmy a rostoucími účty. Mnozí z nich věří, že jejich rodák - bavič bez politické zkušenosti - je ten pravý člověk, který je vytáhne z jejich ekonomické mizérie, napsala agentura AP.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Své rozhodnutí učiní v neděli, kdy bude Ukrajina ve druhém kole voleb vybírat mezi tím, zda ve funkci udržet nepopulárního prezidenta Petra Porošenka, nebo podpořit Volodymyra Zelenského, herce zářícího v televizním seriálu o učiteli, který si náhodou prorazí cestu do nejvyššího úřadu v zemi.

Průzkumy mínění ukazují, že umělecký scénář imitující život by se doopravdy mohl stát skutečností.

Zelenskyj, který 31. března snadno zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, má v sondážích velký náskok před Porošenkem. Zdá se, že Ukrajinci jsou ochotní dát šanci nováčkovi vzhledem k hlubokému zklamání z nynějšího prezidenta po jeho pěti letech vládnutí poznamenaného nízkou životní úrovní, obviněními z korupce a trvajícím konfliktem s povstalci podporovanými sousedním Ruskem.

Porošenko se během urputného boje s Moskvou snažil dostat Ukrajinu blíž k Evropě. Tato snaha měla ale opačný účinek, když miliony kvalifikovaných lidí odešly za lepším životem do zahraničí díky bezvízové dohodě, kterou dojednal s Evropskou unií.

"Rok od roku je to jen horší," říká Ihor Ljach, který pracuje v místní ocelárně vlastněné vedoucí světovou ocelářskou a těžební společností ArcelorMittal. Tento pětačtyřicetiletý inženýr má měsíční příjem v přepočtu kolem 330 dolarů (7500 korun), což rodině sotva stačí na nákup potravin a zaplacení účtů a poplatků. Jeho žena odjela pracovat do Polska a on sám má v úmyslu ji následovat.

Ljach před pěti lety podpořil Porošenka, ale brzy přišlo rozčarování. "Už jsme hlasovali pro politiky, kteří nabízeli hezky vypadající programy, ale později zabředli do hluboké korupce," poznamenal s narážkou na kritiku Porošenka, obviňovaného z přehlížení bujících nepravostí.

Na druhé straně 55letý zaměstnanec ocelárny Serhij Šarkevyč míní, že si prezident zaslouží uznání za to, že zemi v těžké době podepřel. "Možná, že Porošenko neuspěl ve všem, o co usiloval, ale nabral správný kurz. Dělá, co může. Snaží se posílit armádu," argumentuje Šarkevyč.

Mnozí jiní v Kryvém Rihu, ležícím asi 300 kilometrů západně od frontové linie konfliktu se separatisty, odmítají zaměření Porošenka na posílení armády a na dosažení nezávislosti ukrajinské pravoslavné církve na ruské pravoslavné církvi jako propagační kousky, jež nemají nic společného se skutečnými potřebami národa.

"Je to všechno umělé. Lidi to nezajímá," hodnotí Porošenkovu platformu Andrej Kosťučenko. "Je nutné zlepšit ekonomiku a nakrmit lidi," zdůrazňuje.

"Takhle už žít nemůžeme. Potřebujeme změny," souhlasí Ihor Levončik. "Řekli nám, že budeme součástí Evropy, ale naše životní úroveň zůstala ukrajinská, zatímco ceny se skutečně vyrovnaly evropským," dodal. Tento padesátiletý muž, který odešel pracovat do Litvy, zatímco jeho třicetiletá dcera odjela do České republiky jako dětská lékařka, podporuje Zelenského, kterého zná od dětství.

Volodymyr Tignjan, který učil Zelenského na střední škole fyziku, oceňuje jeho odvahu a ostrovtip. "Od dětství se ničeho nebojí. A neustále zesměšňuje korupci a další špatnosti," oceňuje na Zelenském pedagog.

Británie a USA podle Moskvy vyostřují situaci, když tvrdí, že Krym není…

25.06.2021 12:30 Ruské ministerstvo zahraničních věcí podle agentury TASS dnes obvinilo Británii a Spojené státy ze…

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Související:

Právě se děje