Rozhodující duel na Ukrajině: Porošenko burcuje přívržence, hází špínu na Zelenského

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes ještě před večerní debatou se svým vyzyvatelem a favoritem nedělních voleb hlavy státu Volodymyrem Zelenským přišel na ústřední kyjevské náměstí Nezávislosti, zvané Majdan, aby burcoval své přívržence před klíčovým kláním.

Petr Porošenko, ukrajinský prezident

"Otevřeme (dalším Ukrajincům) oči. Toto není volba mezi Zelenským a Porošenkem, jak se někomu zdá. Víme přesně, co je v sázce v těchto volbách - zda bude Ukrajina pokračovat po cestě do Evropské unie a NATO, anebo se vše zase zabrzdí," prohlásil stávající šéf státu, kterému průzkumy přisuzují v neděli jen zhruba čtvrtinu hlasů.

Ze slov jeho vyzyvatele podle Porošenka stále častěji prosvítá obraz země podřízené Rusku a ruský prezident Vladimir Putin prý sní o slabém prezidentovi-nováčkovi a o chaosu na Ukrajině. "Experiment" s hercem Zelenským, který hlavu státu ztvárnil jen v televizním seriálu, má podle něj vést k tomu, aby se Ukrajinci vzdali své svobody a důstojnosti. Zdůraznil, že o funkci hlavy státu a tím i vrchního velitele ozbrojených sil se uchází "dezertér", který se sám vyhnul službě v armádě.

Porošenko slíbil, že pokud jej v neděli znovu zvolí do čela státu, Putina čeká v příštích pěti letech velká porážka na Ukrajině. "Přejdeme spolu přes bod, od kterého nebude návratu, nikdo nikdy více neuvidí Ukrajinu v ruském objetí a vstoupíme do EU," zdůraznil Porošenko podle webu listu Ukrajinska pravda.

O den dříve ukrajinský politik a oligarcha Viktor Medvedčuk, považovaný za spojence Kremlu, dal veřejně na známost, že Moskva by mohla být ochotna uzavřít se Zelenským jako novým ukrajinským prezidentem dohodu znamenající opětovné získání ukrajinské kontroly nad územím ovládaným proruskými separatisty v Donbasu na východě země.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že žádné speciální "kšefty" Moskvy s Kyjevem nejsou zapotřebí, stačilo by budovat normální vztahy. Rusko nicméně doufá, že nový ukrajinský prezident nebude stoupencem války a na rusko-ukrajinské vztahy bude hledět jinak, než stávající šéf státu. Nicméně ani postoj Zelenského dosud není Moskvě jasný.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje