Karneval na oslavu Vučiče: Do Bělehradu se sjely desítky tisíc lidí, dorazil i Szijjártó

Desítky tisíc demonstrantů se dnes shromáždily v srbské metropoli na podporu prezidenta Aleksandra Vučiče. Příznivci vedení země přijížděli do centra Bělehradu autobusy z celého Srbska i ze sousední Bosny a Kosova, popsala agentura AP. Bělehradská policie později odhadla účast na 150 tisíc, napsal srbský deník Blic.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Prezident Vučić demonstrantům slíbil "karnevalovou atmosféru". Jak již dříve uvedl, shromáždění na jeho podporu bude jedním z největších v srbské historii.

"Již šest a půl roku pracujeme pro Srbsko, bojujeme za Srbsko a snažíme změnit sebe, abychom změnili i Srbsko. Za tu dobu jsme vynaložili množství energie a úsilí. Všechno se to ale vyplatilo, když teď vidím, kolik lidí v Srbsku si naší práce cení," prohlásil během svého projevu k demonstrantům prezident Vučić. Zdůraznil, že se nebude vyjadřovat ke svým politickým protivníkům, ale bude hovořit pouze o Srbsku a jeho budoucnosti.

"Ukázali jste, že si práce ceníte mnohem více než slibů, že si vážíte těch, kteří chtějí moderní a úspěšné Srbsko. A naopak si nevážíte těch, kteří by chtěli Srbsko ohrozit a zničit," dodal srbský vůdce.

Srbského prezidenta na demonstraci podpořil i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Jak uvedl, Srbsko se stává silnějším díky tomu, že "jeho vůdci neopomněli na národní zájmy země". Pokud jde o budoucí směřování bývalé jugoslávské republiky, Szijjártó vyjádřil jasnou podporu členství Srbska v Evropské unii. "Kdyby to záviselo na nás, Srbsko by se stalo členem EU již zítra," prohlásil šéf maďarské diplomacie.

V Bělehradě se již od prosince konaly pravidelně demonstrace naopak kritizující srbskou vládu a prezidenta. Opozice Vučičovi a jeho spojencům připisuje korupci a omezování svobody médií, což prezident popírá. Dále mu vyčítá překračování pravomocí daných ústavou a násilí na kriticích jeho režimu.

Jak poznamenala agentura AP, Vučić formálně podporuje členství Srbska v Evropské unii, stále ale zůstává i velkým příznivcem Ruska. V Srbsku je nyní Rusko považováno za velkého přítele hlavně díky odmítání uznat nezávislost Kosova. Vučić si také vysoce cení toho, že Moskva zablokovala v Radě bezpečnosti OSN britský návrh rezoluce, jenž by Srbsko označil za stát, který spáchal genocidu. Návrh se týkal povraždění více než 7000 Muslimů v bosenské Srebrenici v roce 1995, za kterým stály bosenskosrbské ozbrojené síly.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas

17.07.2019 21:08 Ruský prezident Vladimir Putin rozšířil nabídku ruského občanství pro všechny obyvatele Donbasu na…

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

17.07.2019 20:43 Aktualizováno Moskevský soud dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům, kteří jsou…

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

17.07.2019 11:17 Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské…

Záhadný otvor v Sojuzu: Bizarní incident se zřejmě nikdy neobjasní

17.07.2019 08:45 Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama