Duel Porošenko-Zelenskyj vyvrcholil na stadionu, jedna z divaček zmínila Česko

Tisíce lidí přišly dnes na olympijský stadion v centru Kyjeva sledovat duel dvou finalistů prezidentských voleb, herce a politického nováčka Volodymyra Zelenského a stávající hlavy státu Petra Porošenka. Debata na stadionu s kapacitou 70.000 diváků, který však ani zdaleka nebyl naplněn, byla vyvrcholením předvolební kampaně před nedělním hlasováním.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Volím Porošenka, protože jsou za ním výsledky. Postavil na nohy armádu, ve světě o nás vědí. Je pravda, že reformy ještě moc nefungují, ale proto se musí dokončit. Jinak přijde zvrat a budeme zase tam, kde jsme byli," řekl zpravodaji ČTK cestou na stadion dvaadvacetiletý Mykola, který přijel podpořit svého favorita až z Charkova na východě země.

"Rád bych slyšel od kandidáta Zelenského, o kterém nic nevíme, zda se nezmění orientace Ukrajiny, zda půjdeme do NATO," prohlásil pětatřicetiletý Vitalij, podle svých slov bývalý demonstrant z kyjevského Majdanu.

zdroj: YouTube

"Porošenko má své chyby, ale i úspěchy," dodal. "Podporuji Porošenka i proto, že můžeme volně zajet do Česka, chvíli pobýt a zase se vrátit domů," řekla padesátnice Ljubov, která dělá ředitelku v bytovém podniku poblíž Kyjeva.

Devatenáctiletá Káťa naopak přišla na stadion podpořit Zelenského, který se podle průzkumů jeví jako jasný favorit nedělních voleb: "Je mladý, perspektivní, s novými nápady. Má blíž k lidem než dosavadní prezident. Je to naše naděje, naše příležitost na lepší budoucnost," prohlásila za souhlasného přikyvování kamarádek.

Nejen před stadionem, ale i na tribunách a na hrací ploše se zdáli být Porošenkovi přívrženci v převaze, soudě alespoň podle intenzity ovací či naopak hvízdotu. Prezidentův štáb ovšem organizoval i svoz zájemců z regionů.

Oba uchazeči si sice na úvod podali ruce, ale pak už si zasazovali tvrdé údery: Zelenskyj označil nynějšího prezidenta za omyl Ukrajiny. Porošenko se hájil, že za pět let udělal více než jeho předchůdci za čtvrt století nezávislosti a přirovnal politického nováčka k "zajíci v pytli", přičemž v pytli se možná skrývá i "čert".

"Lepší být zajícem v pytli, než vlkem v beránčí kůži," oponoval Zelenskyj. "Nejsem váš oponent, ale váš rozsudek," zahrozil hlavě státu. Porošenko vzápětí popřel nařčení z úst svého rivala, že bonbony své firmy Rošen prodává i proruským separatistům na východě země.

Celé představení, jak komentátoři diskusi před jásajícím a pískajícím kotlem fanoušků obou kandidátů překřtili, provázela přísná bezpečnostní opatření. Kyjevská policie podle svého náčelníka zmobilizovala na 10.000 strážců zákona. Ministerstvo vnitra zase ujišťovalo, že se Ukrajina naučila čelit hrozbě teroristických útoků.

V sociálních sítích se sice objevily předpovědi, že na stadionu bude více policistů než diváků, ale těch se policie nakonec dopočítala 22.000.

Důkladné kontroly, vyžadující desítky minut čekání ve frontách před stadionem, zřejmě vedly k tomu, že stovky lidí raději sledovaly duel politiků na velkoplošných obrazovkách před sportovním stánkem, pamatujícím letní olympiádu v roce 1980, kdy byla hlavním pořádajícím městem Moskva, zápasy fotbalového mistrovství Evropy 2012 i finále Ligy mistrů sezony 2017-18, kdy na kyjevském trávníku Real Madrid porazil Liverpool.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama