Severní Makedonie volí prezidenta. Hrozí malá účast a neplatnost hlasování

V Severní Makedonii se dnes konají prezidentské volby, v nichž se utkají tři kandidáti - za vládní koalici, za hlavní opoziční stranu a za dvě menší opoziční strany etnických Albánců. Očekává se, že žádný z nich nezíská nadpoloviční většinu hlasů a na řadu přijde 5. května druhé kolo. Reálně ale hrozí, že první kolo nebude platné, protože je nutné, aby se ho zúčastnilo minimálně 40 procent registrovaných voličů.

Přidejte svůj názor

Makedonie, ilustrační foto
doporučujeme

Podle posledních průzkumů by kandidát vládnoucí koalice Stevo Pendarovski měl získat 27 procent hlasů. S menším odstupem, s podporou 23,5 procenta hlasujících, by druhá měla skončit adeptka bývalé vládnoucí a nyní hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková. Třetí kandidát Blerim Reka může podle sondáží počítat s 11 procenty hlasů.

Hlavní rozdíly v předvolebních kampaních obou favoritů pro druhé kolo - Pendarovského a Siljanovské - se týkaly přístupu k loňské prespanské dohodě, která ukončila letitý spor s Řeckem o název bývalé jugoslávské republiky. Na jejím základě se země letos přejmenovala na Severní Makedonii.

Pendarovski dohodu podporuje, neboť ji prosadila vládní koalice Sociálnědemokratického svazu premiéra Zorana Zaeva (SDSM) a dvou parlamentních stran reprezentujících albánskou menšinu - Demokratické unie pro integraci (DUI) a Aliance pro Albánce. Naproti tomu VMRO-DPMNE proti změně názvu země vedla ostrou kampaň, a proto se od ní distancuje i Siljanovská.

Každopádně hrozí, že prezidentské volby nebudou platné kvůli nízké účasti. Že toto nebezpečí je reálné, ukázalo loňské referendum o prespanské dohodě, které bylo neplatné právě kvůli tomu, že nehlasovalo potřebných nejméně 40 procent voličů.

Proto se také vládní koalice a VMRO-DPMNE v předvolební kampani shodly v jediném - v důrazných výzvách k hojné účasti. VMRO-DPMNE se obává především toho, že by výběr hlavy státu mohl přejít z přímých voleb na parlament, pokud by nepřišel hlasovat dostatečný počet voličů ani v opakovaných volbách.

Na 3480 volebních středisek bude v celé zemi otevřeno od 07:00 do 19:00. Odevzdat v nich hlas může podle údajů ústřední volební komise přes 1,8 milionu oprávněných voličů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj rozhodil Rusko i Ukrajinu. Darem dostal knížku pro děti

24.05.2019 16:58 Aktualizováno Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra…

Porošenko přejmenoval svou stranu, už se nejmenuje po něm

24.05.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko nechal po drtivém neúspěchu v dubnových prezidentských…

Wikipedia se kvůli blokaci v Turecku obrátila soud pro lidská práva ve…

23.05.2019 20:07 Nadace Wikipedia se kvůli dvouleté blokaci všech jazykových verzí stejnojmenné internetové…

Ruský Transněfť a Bělorusko se dohodly na vyčištění ropovodu Družba

23.05.2019 18:49 Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama