Severní Makedonie volí prezidenta. Hrozí malá účast a neplatnost hlasování

V Severní Makedonii se dnes konají prezidentské volby, v nichž se utkají tři kandidáti - za vládní koalici, za hlavní opoziční stranu a za dvě menší opoziční strany etnických Albánců. Očekává se, že žádný z nich nezíská nadpoloviční většinu hlasů a na řadu přijde 5. května druhé kolo. Reálně ale hrozí, že první kolo nebude platné, protože je nutné, aby se ho zúčastnilo minimálně 40 procent registrovaných voličů.

Makedonie, ilustrační foto

Podle posledních průzkumů by kandidát vládnoucí koalice Stevo Pendarovski měl získat 27 procent hlasů. S menším odstupem, s podporou 23,5 procenta hlasujících, by druhá měla skončit adeptka bývalé vládnoucí a nyní hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková. Třetí kandidát Blerim Reka může podle sondáží počítat s 11 procenty hlasů.

Hlavní rozdíly v předvolebních kampaních obou favoritů pro druhé kolo - Pendarovského a Siljanovské - se týkaly přístupu k loňské prespanské dohodě, která ukončila letitý spor s Řeckem o název bývalé jugoslávské republiky. Na jejím základě se země letos přejmenovala na Severní Makedonii.

Pendarovski dohodu podporuje, neboť ji prosadila vládní koalice Sociálnědemokratického svazu premiéra Zorana Zaeva (SDSM) a dvou parlamentních stran reprezentujících albánskou menšinu - Demokratické unie pro integraci (DUI) a Aliance pro Albánce. Naproti tomu VMRO-DPMNE proti změně názvu země vedla ostrou kampaň, a proto se od ní distancuje i Siljanovská.

Každopádně hrozí, že prezidentské volby nebudou platné kvůli nízké účasti. Že toto nebezpečí je reálné, ukázalo loňské referendum o prespanské dohodě, které bylo neplatné právě kvůli tomu, že nehlasovalo potřebných nejméně 40 procent voličů.

Proto se také vládní koalice a VMRO-DPMNE v předvolební kampani shodly v jediném - v důrazných výzvách k hojné účasti. VMRO-DPMNE se obává především toho, že by výběr hlavy státu mohl přejít z přímých voleb na parlament, pokud by nepřišel hlasovat dostatečný počet voličů ani v opakovaných volbách.

Na 3480 volebních středisek bude v celé zemi otevřeno od 07:00 do 19:00. Odevzdat v nich hlas může podle údajů ústřední volební komise přes 1,8 milionu oprávněných voličů.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje