Komik Zelenskyj hrál úspěšně prezidenta, nyní jím bude doopravdy

Herec, scenárista, režisér a podnikatel Volodymr Zelenskyj oznámil svou kandidaturu na Silvestra loňského roku a záhy se stal podle průzkumů jedním z favoritů voleb.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, která vytvořila populární komediální seriál Sluha národa. V něm hrál tento oblíbený komik obyčejného učitele historie Vasyla Holoboroďka, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla poté, co se na internetu rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. A boj s korupcí byl také hlavním bodem jeho předvolební kampaně. Loni v březnu si také Zelenskyj nechal zaregistrovat politickou stranu pojmenovanou podle seriálu - Sluha národa.

Seriál se vysílá od roku 2015 na televizi 1+1, za kterou podle ukrajinských médií stojí vlivný ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojskyj. Právě vztah s tímto podnikatelem mu byl před volbami vyčítán. Kontroverzní ukrajinský oligarcha, jehož majetek časopis Forbes odhadl na 1,2 miliardy dolarů, žije v Tel Avivu. Izraelský exil zvolil poté, co se s kyjevskou vládou dostal do sporu kvůli zestátnění své banky PrivatBank.

Ústav, největší na Ukrajině, byl podle Kyjeva zestátněním zachráněn před bankrotem, což Kolomojskyj popírá. V roce 2015 přišel Kolomojskyj po konfliktu s kyjevskou vládou o post dněpropetrovského gubernátora.

Jakoukoli závislost na politických názorech či penězích Kolomojského Zelenskyj popírá. Jeho soupeř ve volbách, prezident Petro Porošenko, označoval Zelenského za Kolomojského loutku.

Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v židovské rodině v průmyslovém městě Kryvyj Rih (dříve psáno jako Krivoj Rog). Podle některých ukrajinských médií je jeho rodným jazykem ruština. V dětství strávil čtyři roky v Mongolsku, kde pracoval jeho otec, profesor kybernetiky.

V rodném městě vystudoval práva na Ekonomickém institutu, který spadá pod Kyjevskou národní ekonomickou univerzitu, právnické praxi se nikdy nevěnoval.

Již jako sedmnáctiletý na sebe upoutal pozornost svým komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových, ve kterém různé týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, improvizacích na zadaná témata a v dalších humoristických scénkách. Zelenskyj kolem sebe soustředil stejně smýšlející lidi a založili úspěšnou komediální skupinu Kvartal 95, ze které v roce 2003 vybudoval televizní stejnojmenné studio.

Během kariéry se objevil také v několika filmech a proslavil se i vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí nebo jako dabér filmového medvídka Paddingtona.

Podle majetkového přiznání, které musel odevzdat v souvislosti s kandidaturou ve volbách, vlastní společně se svou manželkou Jelenou několik bytů a domů na Ukrajině, i na Krymu, luxusní automobily značek Land Rover a Mercedes a na kontech na Ukrajině nebo v Lotyšsku má uloženy statisíce dolarů. Za rok 2017 přiznal příjem ve výši sedm milionů hřiven (skoro šest milionů korun). Pronajímá si také byt v Británii. Kromě televizního studia drží podíl i v řadě dalších společnostech.

Po prvním kole prezidentských voleb, ve kterém zvítězil nad dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem se ziskem 30,24 procenta hlasu (5,714.034 hlasů), oznámil, že se hodlá setkat s nejvyššími představiteli USA, Německa a Francie a za účasti "mezinárodních partnerů" chce navázat dialog s Ruskem. O přímý kontakt s donbaskými povstalci, jak to doporučuje Kreml, Zelenskyj zájem nemá. Podporuje návrh amerického zvláštního zmocněnce pro ukrajinský konflikt Kurta Volkera, který navrhuje jako první krok k ukončení konfliktu rozmístění mírových sil OSN v oblasti.

Zelenskyj je skeptický k druhé mírové dohodě z Minska, dojednané za přispění Paříže a Berlína, která zůstává nenaplněna. K návratu Ruskem anektovaného Krymu pod správu Ukrajiny je rovněž skeptický, podle Zelenského by šance byla pouze v případě změny vládnoucí garnitury v Moskvě.

Dalšími hlavním body jeho programu byl boj s korupcí a prosazení toho, aby o klíčových otázkách Ukrajinci rozhodovali v referendu. Týká se to i případného budoucího členství v NATO a EU, které jinak podporuje. Chce také omezit imunitu hlavy státu, zákonodárců a soudců a navrhuje trestat lidi usvědčené z korupce doživotním zákazem zastávat veřejné funkce. S manželkou Jelenou mají dceru a syna.

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje