Zelenskyj dostává gratulace, Západ mu slibuje podporu. Rusko skřípe zuby

Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada evropských lídrů a také například americký prezident Donald Trump. Prezident Francie Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéfové institucí EU slíbili, že budou Zelenského podporovat v demokratických reformách či ve snaze ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Pozitivně se vyjádřil i ruský premiér Dmitrij Medveděv, který vyjádřil naději na zlepšení spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle mluvčího Kremlu je ale zatím předčasné hovořit o spolupráci.

Přidejte svůj názor 168 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Stabilitu Ukrajiny, mírové řešení konfliktu na východě země, reformy justice či boj s korupcí považuje za stěžejní úkoly nové ukrajinské vlády kancléřka Merkelová. "Spolková vláda bude Ukrajinu podporovat v jejím právu na suverenitu a územní integritu," citovala Merkelovou agentura DPA. Kancléřka také uvedla, že se těší na brzké setkání v Berlíně.

Společný dopis poslali Zelenskému předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk. V něm budoucímu prezidentovi slíbili, že může počítat se "silnou podporou EU na reformní cestě Ukrajiny, mimo jiné při upevňování vlády práva, boji s korupcí, udržování makroekonomické stability a reformy energetického sektoru".

Zelenskému už v neděli telefonicky popřál americký prezident Donald Trump. Podle Bílého domu slíbil Trump Ukrajině podporu při udržení její "svrchovanosti a územní celistvosti v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic". Spojené státy chtějí spolupracovat se Zelenským i na reformách k posílení demokracie a vymýcení korupce. Též francouzský prezident vítězi voleb gratuloval s tím, že Francie bude dál podporovat reformy na Ukrajině i Zelenského slíbený boj s korupcí.

Zelenskému popřál i běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který vyjádřil naději, že "jejich země společným úsilím udrží a ještě zvýší pozitivní dynamiku bilaterální spolupráce".

Ruský premiér Medveděv dnes na facebooku k vítězství Zelenského mimo jiné napsal, že stále existuje šance na zlepšení spolupráce obou zemí. Nová ukrajinská vláda by podle Medveděva měla "pochopit hlubokou hodnotu vztahů" Ruska a Ukrajiny.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes uvedl, že o spolupráci s novou ukrajinskou vládou je předčasné hovořit a že se uvidí až podle konkrétních kroků Zelenského. Peskov také podle ruského listu Vedomosti řekl, že legitimita voleb na Ukrajině byla zpochybněna vzhledem k tomu, že tři miliony občanů Ukrajiny žijící v Rusku nemohly volit. Moskva ale podle něj respektuje volbu ukrajinského lidu, tím spíš, že je tak zřejmá.

Zelenskyj (41) s velkou převahou vyhrál nedělní druhé kolo voleb prezidenta Ukrajiny. Po sečtení 99 procent hlasů má 73,2 procenta a jeho soupeř, současný prezident Petro Porošenko, 24,4 procenta hlasů.

Zelenskyj voličům v kampani slíbil boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a ukončení konfliktu na východě země, kde si za posledních pět let válka mezi armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou vyžádala na 13.000 obětí na životech. Zelenskyj tvrdí, že má na ukončení války akční plán, o němž chce informovat v nejbližší době.

Porošenko se snažil ve volební kampani vykreslit případné vítězství Zelenského jako "experiment", v němž bude Ukrajina podřízená Rusku, jehož prezident Vladimir Putin údajně sní o slabém prezidentovi-nováčkovi.

Loading...
Vstupte do diskuze (168)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj vyhlásil Den odporu proti okupaci Krymu

26.02.2020 21:20 Ukrajina si bude od nynějška 26. únor připomínat jako "Den odporu proti okupaci" Krymu, který Rusko…

Pellegrini v Moskvě. Slovensko není zastáncem protiruských sankcí, řekl…

26.02.2020 15:49 Slovenský premiér Peter Pellegrini dal dnes při rozhovoru s ruským kolegou Michailem Mišustinem v…

Nový koronavirus: Není důvod k panice, shodují se WHO a EU

26.02.2020 15:31 Šíření nového typu koronaviru v Evropě i ve světě není důvodem k panice, shodly se Světová…

Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru

26.02.2020 12:04 Šíření koronaviru v Evropě a plány na jeho zastavení dominují dnes titulním stranám britských,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama