Co si o novém ukrajinském prezidentovi myslí Rusové? Budete překvapeni

Ukrajinské prezidentské volby vyhrál herec a politický nováček Vodomir Zelenskyj. Jeho vítězství není vítáno pouze na Ukrajině, ale překvapivě i v Rusku, a to i mezi ruskou opozicí i vládou, poukazuje server Moscow Times.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Zelenskyj vyhrál nad svým protivníkem, dosavadním ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, v drtivým rozdílu. Zatímco on získal 73% hlasů, Porošenko získal jen 25%, což pro něj představovalo poměrně potupnou prohru vzhledem k tomu, že se v kampani snažil vystupovat jako jediná ochrana před Ruskem.

Jeho prohra samozřejmě neušla pozornosti Rusů. „ Porošenkova éra skončila neslavně“, komentoval to ultrakonzervativní ruský novinář a moderátor Dmitrij Kiseljov, který je považován za propagační hlas Kremlu s tím, že za Porošenka země „degradovala ekonomicky a ekologicky, demograficky a kulturně“.

„ Zelenskyj musí pochopit, že ukrajinská společnost požaduje ukončení bojů s Ruskem“, řekl senátor  Konstantin Kosachev, předseda Výboru pro zahraniční věci Federální rady. „Jsme připraveni tento konstruktivní impulz podpořit“.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv napsal, že existuje šance na zlepšení spolupráce obou zemí, zvláště v ekonomické oblasti, která „prakticky přestala existoval“, což pomůže „vyřešit extrémně náročné sociální problémy, kterým dnes čelí milióny Ukrajinců.“

Do Ukrajiny si částečně rýpl i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož byla legitimita voleb zpochybněna vzhledem k tomu, že tři miliony občanů Ukrajiny žijících v Rusku nemohly volit. Podle Peskova je předčasné hovořit o spolupráci s novou ukrajinskou vládu a ukáže se to až podle kroků Zelenského.

Obecně podle Moscow Times nevítají ruská média a politici ani tak vítězství Zelenského jako prohru jimi nesnášenlivého Porošenka. U samotného Zelenského rádi vyzdvihují, že je to politicky nezkušený herec a že i díky němu byly celé prezidentské volby na Ukrajině „divadlo“ a naprostý chaos, který by se v Rusku nestal – čímž samozřejmě se snaží vzbudit dojem, že Rusko je lepší než Ukrajina.

Paradoxně se podobně do Zelenského pouští i jeho protikandidát. Na svém Twitterovém účtu Porošenko napsal, že Rusové vítají volbu Ukrajinců, protože se „domnívají, že s novým nezkušeným ukrajinským prezidentem by se Ukrajina mohla rychle vrátit k ruské sféry vlivu.“

Některé osoby blízké Kremlu jsou přesvědčeni, že Porošenko se bude snažit bránit Zelenskému ve vykovávání jeho úřadu. „ Bude se 100% snažit učinit těžší pro Zelenského zlepšení vztahů s Ruskem,“ uvedl Alexander Česnakov, bývalý člen administrativy Kremlu.

Podle serveru War on The Rock nejsou tyto obavy zcela nepodstatné. Krajně pravicoví ukrajinští nacionalisté již dali jasně najevo, že nepřijmou kohokoliv, kdo by se pokusil navázat příznivější vztahy s Ruskem. Někteří naznačují, že by klidně v takovém případě se pokusili o další Euromajdan.

Zelenskyj, ač se v porovnání s Porošenkem staví vůči Rusku rozhodně příznivěji, není žádným vyloženě proruským kandidátem. O ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi říká, že to je nepřítel a taktéž trvá na tom, že cesta Ukrajiny je směrem k NATO a EU.

Ruská opozice Zelenského vítězství vítá. „ Gratuluji Ukrajině a Ukrajincům s férovými volbami –vzácnou věcí na území bývalého Sovětského svazu,“ napsal nejznámější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.

Podle Alexandera Baunova, výzkumníka z think-tanku Carnegie Moscow Center, Zelenskyj představuje pro Ukrajinskou opozici jistou naději. Díky svému zaměření na domácí problémy, humoru a čerstvosti je do značné míry je takovou alternativou k Putinovi. Opozice doufá, že by někteří Rusové nespokojení se současným vedením mohli hledat podobného politika, který by se stal ruským Zelenským a nahradil dlouholetého ruského vůdce.

Loading...
Vstupte do diskuze (53)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 134 lidí, celkem 37 048

26.05.2020 17:28 V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 134 lidí s covidem-19. Na twitteru to dnes…

Rusko uspořádá přehlídku na Rudém náměstí 24. června

26.05.2020 17:14 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil…

Británie má 47 tisíc úmrtí na covid-19, píše Reuters. Oficiální statistika…

26.05.2020 13:40 Aktualizováno Bilance epidemie covidu-19 v Británii dnes překročila 47.000 mrtvých. Napsala to agentura Reuters…

Rusko opět hlásí rekordní denní nárůst úmrtí

26.05.2020 10:51 Rusko dnes oznámilo 174 úmrtí s covidem-19 během uplynulých 24 hodin, což je rekordní denní nárůst,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy