Co si o novém ukrajinském prezidentovi myslí Rusové? Budete překvapeni

Ukrajinské prezidentské volby vyhrál herec a politický nováček Vodomir Zelenskyj. Jeho vítězství není vítáno pouze na Ukrajině, ale překvapivě i v Rusku, a to i mezi ruskou opozicí i vládou, poukazuje server Moscow Times.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj vyhrál nad svým protivníkem, dosavadním ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, v drtivým rozdílu. Zatímco on získal 73% hlasů, Porošenko získal jen 25%, což pro něj představovalo poměrně potupnou prohru vzhledem k tomu, že se v kampani snažil vystupovat jako jediná ochrana před Ruskem.

Jeho prohra samozřejmě neušla pozornosti Rusů. „ Porošenkova éra skončila neslavně“, komentoval to ultrakonzervativní ruský novinář a moderátor Dmitrij Kiseljov, který je považován za propagační hlas Kremlu s tím, že za Porošenka země „degradovala ekonomicky a ekologicky, demograficky a kulturně“.

„ Zelenskyj musí pochopit, že ukrajinská společnost požaduje ukončení bojů s Ruskem“, řekl senátor  Konstantin Kosachev, předseda Výboru pro zahraniční věci Federální rady. „Jsme připraveni tento konstruktivní impulz podpořit“.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv napsal, že existuje šance na zlepšení spolupráce obou zemí, zvláště v ekonomické oblasti, která „prakticky přestala existoval“, což pomůže „vyřešit extrémně náročné sociální problémy, kterým dnes čelí milióny Ukrajinců.“

Do Ukrajiny si částečně rýpl i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle něhož byla legitimita voleb zpochybněna vzhledem k tomu, že tři miliony občanů Ukrajiny žijících v Rusku nemohly volit. Podle Peskova je předčasné hovořit o spolupráci s novou ukrajinskou vládu a ukáže se to až podle kroků Zelenského.

Obecně podle Moscow Times nevítají ruská média a politici ani tak vítězství Zelenského jako prohru jimi nesnášenlivého Porošenka. U samotného Zelenského rádi vyzdvihují, že je to politicky nezkušený herec a že i díky němu byly celé prezidentské volby na Ukrajině „divadlo“ a naprostý chaos, který by se v Rusku nestal – čímž samozřejmě se snaží vzbudit dojem, že Rusko je lepší než Ukrajina.

Paradoxně se podobně do Zelenského pouští i jeho protikandidát. Na svém Twitterovém účtu Porošenko napsal, že Rusové vítají volbu Ukrajinců, protože se „domnívají, že s novým nezkušeným ukrajinským prezidentem by se Ukrajina mohla rychle vrátit k ruské sféry vlivu.“

Některé osoby blízké Kremlu jsou přesvědčeni, že Porošenko se bude snažit bránit Zelenskému ve vykovávání jeho úřadu. „ Bude se 100% snažit učinit těžší pro Zelenského zlepšení vztahů s Ruskem,“ uvedl Alexander Česnakov, bývalý člen administrativy Kremlu.

Podle serveru War on The Rock nejsou tyto obavy zcela nepodstatné. Krajně pravicoví ukrajinští nacionalisté již dali jasně najevo, že nepřijmou kohokoliv, kdo by se pokusil navázat příznivější vztahy s Ruskem. Někteří naznačují, že by klidně v takovém případě se pokusili o další Euromajdan.

Zelenskyj, ač se v porovnání s Porošenkem staví vůči Rusku rozhodně příznivěji, není žádným vyloženě proruským kandidátem. O ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi říká, že to je nepřítel a taktéž trvá na tom, že cesta Ukrajiny je směrem k NATO a EU.

Ruská opozice Zelenského vítězství vítá. „ Gratuluji Ukrajině a Ukrajincům s férovými volbami –vzácnou věcí na území bývalého Sovětského svazu,“ napsal nejznámější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.

Podle Alexandera Baunova, výzkumníka z think-tanku Carnegie Moscow Center, Zelenskyj představuje pro Ukrajinskou opozici jistou naději. Díky svému zaměření na domácí problémy, humoru a čerstvosti je do značné míry je takovou alternativou k Putinovi. Opozice doufá, že by někteří Rusové nespokojení se současným vedením mohli hledat podobného politika, který by se stal ruským Zelenským a nahradil dlouholetého ruského vůdce.

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje