Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve kterém se skutečná elita zakládá na přisluhování potřebám Kremlu, nikoliv na nějaké specifické institucionální či společenské identitě. Expert na Rusko v komentáři pro server Moscow Times vysvětluje, že mnozí ruští příslušníci tajných služeb, diplomaté, novináři, politicu či miliardáři jsou v zásadě "političtí podnikatelé", kteří se snaží sloužit Kremlu, případně se to od nich vyžaduje, často bez ohledu na jejich formální roli.

Moskva, Kreml

Je třeba mluvit o Putinovi

Aktivity skutečných "adhokratů" i mnohem početnějších a méně významných "politických podnikatelů" s vysokými aspiracemi se občas zakládají přímo na požadavcích Kremlu, jindy jsou požadovány nepřímo skrze náznaky a gesta, ale často jde i o vlastní iniciativu, tedy snahu jednat určitým způsobem v naději, že nadřízení budou potěšeni, konstatuje odborník. Sám tento systém obšírně popsal ve své nové knize s názvem Je třeba mluvit o Putinovi.   

Galeotti se domnívá, že jeho tvrzení výrazně podporuje i úvodní rychlý pohled do zprávy amerického zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. "Pochopitelně, zpráva vyzdvihuje případy jasných, přímých akcí ruské vlády, především hackerských operací (zvláštní služby) GRU," píše profesor. Poukazuje, že přesto jsou v textu mnohem častěji přítomné náznaky, že Kreml ve skutečnosti nechtěl, aby se Donald Trump stal americkým prezidentem a jeho zvolení ani neočekával.

Ruští představitelé si byli jistí, že ve volbách zvítězí Hillary Clintonová, a tak se jednoduše snažili narušit její předpokládané prezidentství, jelikož se obávali, že vůči Rusku zahájí tvrdou kampaň, myslí si expert. Dodává, že Kreml sice znepokojoval jeho nulový vliv na tento vývoj, ale spoléhal se spíše na akce svých "politických podnikatelů".

Jako příklad uvádí Galeotti činnost Pjotra Avena, šéfa ruské Alfa-Bank, který si obavy Kremlu z vývoje v USA a neschopnosti jej ovlivnit uvědomoval. Zároveň ale cítil - stejně jako další -, že tento vývoj může ohrozit i jeho zájmy a nejednal tedy pouze na základě implicitních instrukcí Kremlu.  

Mosty k Trumpovi

Množství rozličných aktérů se v reálu snažilo využít jakoukoliv příležitost a pokoušelo se otevřít komunikační kanály, ať již šlo o právničku Natálii Veselnickou či ředitele Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva, vysvětluje profesor. V tom podle něj spočívá podstata - bylo v přímém zájmu těchto osob pokusit se vybudovat mosty s týmem prezidentského kandidáta a následně zvoleného prezidenta Trumpa.

"Ale to je zcela normální," deklaruje odborník. Připomíná, že o to samé se snažili nejrůznější představitelé států, byznysu i zájmových skupin, do Saúdů po Marine Le Penovou.   

Pokud Muellerova zpráva podala nějaký důkaz, pak o tom, že Kreml byl možností, že Trump zasedne v Bílém domě, překvapen stejně jako všichni ostatní, a tak měl zájem otestovat, zda někteří z jeho "adhokratů" dokážou navázat smysluplnou vazbu na jeho kampaň a přechodný tým, domnívá se Galeotti. Poukazuje také na následný vývoj a skutečnost, že stávající americká politika vůči Rusku je nejtvrdší od roku 1991, odmyslíme-li si bizarní Trumpovy projevy náklonnosti vůči Putinovi.   

Navzdory mnoha schůzkám a pobídkám se ruským "adhokratům" patřičnou vazbu navázat nepodařilo, konstatuje expert. Nabádá tedy k opuštění představ o ruském Bílém domě i vzrušených tvrzení, že Trump je ruský agent.

Také často zmiňovaný projekt Trumpova mrakodrapu v Moskvě označuje Galeotti za zbytečný humbuk a pouhé plané naděje několika "hochštaplerů", kteří nechápou, jak dnešní Rusko funguje. "Trumpa a jeho okolí lze zatracovat všemi způsoby, od maření spravedlnosti po nekompetentnost. Ale to je americká příběh a hřích, nikoliv ruský import," uzavírá profesor.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje