Jak funguje Putinovo Rusko? Profesor má překvapivou odpověď

Profesor Mark Galeotti razí tezi, že Rusko Vladimira Putina je "adhokracií", tedy systémem, ve kterém se skutečná elita zakládá na přisluhování potřebám Kremlu, nikoliv na nějaké specifické institucionální či společenské identitě. Expert na Rusko v komentáři pro server Moscow Times vysvětluje, že mnozí ruští příslušníci tajných služeb, diplomaté, novináři, politicu či miliardáři jsou v zásadě "političtí podnikatelé", kteří se snaží sloužit Kremlu, případně se to od nich vyžaduje, často bez ohledu na jejich formální roli.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Je třeba mluvit o Putinovi

Aktivity skutečných "adhokratů" i mnohem početnějších a méně významných "politických podnikatelů" s vysokými aspiracemi se občas zakládají přímo na požadavcích Kremlu, jindy jsou požadovány nepřímo skrze náznaky a gesta, ale často jde i o vlastní iniciativu, tedy snahu jednat určitým způsobem v naději, že nadřízení budou potěšeni, konstatuje odborník. Sám tento systém obšírně popsal ve své nové knize s názvem Je třeba mluvit o Putinovi.   

Galeotti se domnívá, že jeho tvrzení výrazně podporuje i úvodní rychlý pohled do zprávy amerického zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. "Pochopitelně, zpráva vyzdvihuje případy jasných, přímých akcí ruské vlády, především hackerských operací (zvláštní služby) GRU," píše profesor. Poukazuje, že přesto jsou v textu mnohem častěji přítomné náznaky, že Kreml ve skutečnosti nechtěl, aby se Donald Trump stal americkým prezidentem a jeho zvolení ani neočekával.

Ruští představitelé si byli jistí, že ve volbách zvítězí Hillary Clintonová, a tak se jednoduše snažili narušit její předpokládané prezidentství, jelikož se obávali, že vůči Rusku zahájí tvrdou kampaň, myslí si expert. Dodává, že Kreml sice znepokojoval jeho nulový vliv na tento vývoj, ale spoléhal se spíše na akce svých "politických podnikatelů".

Jako příklad uvádí Galeotti činnost Pjotra Avena, šéfa ruské Alfa-Bank, který si obavy Kremlu z vývoje v USA a neschopnosti jej ovlivnit uvědomoval. Zároveň ale cítil - stejně jako další -, že tento vývoj může ohrozit i jeho zájmy a nejednal tedy pouze na základě implicitních instrukcí Kremlu.  

Mosty k Trumpovi

Množství rozličných aktérů se v reálu snažilo využít jakoukoliv příležitost a pokoušelo se otevřít komunikační kanály, ať již šlo o právničku Natálii Veselnickou či ředitele Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva, vysvětluje profesor. V tom podle něj spočívá podstata - bylo v přímém zájmu těchto osob pokusit se vybudovat mosty s týmem prezidentského kandidáta a následně zvoleného prezidenta Trumpa.

"Ale to je zcela normální," deklaruje odborník. Připomíná, že o to samé se snažili nejrůznější představitelé států, byznysu i zájmových skupin, do Saúdů po Marine Le Penovou.   

Pokud Muellerova zpráva podala nějaký důkaz, pak o tom, že Kreml byl možností, že Trump zasedne v Bílém domě, překvapen stejně jako všichni ostatní, a tak měl zájem otestovat, zda někteří z jeho "adhokratů" dokážou navázat smysluplnou vazbu na jeho kampaň a přechodný tým, domnívá se Galeotti. Poukazuje také na následný vývoj a skutečnost, že stávající americká politika vůči Rusku je nejtvrdší od roku 1991, odmyslíme-li si bizarní Trumpovy projevy náklonnosti vůči Putinovi.   

Navzdory mnoha schůzkám a pobídkám se ruským "adhokratům" patřičnou vazbu navázat nepodařilo, konstatuje expert. Nabádá tedy k opuštění představ o ruském Bílém domě i vzrušených tvrzení, že Trump je ruský agent.

Také často zmiňovaný projekt Trumpova mrakodrapu v Moskvě označuje Galeotti za zbytečný humbuk a pouhé plané naděje několika "hochštaplerů", kteří nechápou, jak dnešní Rusko funguje. "Trumpa a jeho okolí lze zatracovat všemi způsoby, od maření spravedlnosti po nekompetentnost. Ale to je americká příběh a hřích, nikoliv ruský import," uzavírá profesor.

Loading...
Vstupte do diskuze (87)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putinova dcera Tichonovová dokončila školu, je kandidátkou fyzikálně…

25.05.2019 16:10 Jekatěrina Tichonovová, označovaná v médiích za mladší dceru ruského prezidenta Vladimira Putina,…

Soud nařídil Moskvě propustit ukrajinské námořníky

25.05.2019 15:42 Mezinárodní soud pro námořní právo dnes nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské…

Putin u Rusů skončil. Většina lidí mu nevěří

25.05.2019 13:12 Prezidentovi Vladimiru Putinovi v současnosti důvěřuje 31,7 procenta Rusů, oznámily dnes deníky…

Putinova údajná milenka porodila dvojčata. O pár hodin později přišel…

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Alina Kabajevová je údajnou milenkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Právě jemu měla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama