Vojenské základny USA na Slovensku? Konspirátoři šíří spekulace, Rusko zlostně reaguje

Rusko označilo za provokaci výroky o rozmístění amerických vojenských základen s jadernými zbraněmi na Slovensku. Podle agentury TASS to dnes prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Spekulace o rozmístění vojáků USA se na Slovensku navzdory oficiálním dementi objevily v březnu v souvislosti dojednáváním budoucích forem obranné spolupráce mezi oběma spojeneckými zeměmi.

Americká armáda, ilustrační fotografie

Gruško pravděpodobně reagoval na prohlášení slovenského politika a poslance Petera Marčeka, které dnes zveřejni list Izvestija. Marček se podle ruského listu v minulých dnech zúčastnil mezinárodního ekonomického fóra na Krymu anektovaném Ruskem a chystá se na cestu za donbaskými povstalci.

Zpravodaji Izvestijí řekl, že na Slovensku se mohou objevit americké letecké základny, kde budou rozmístěny jaderné zbraně. USA prý na Bratislavu vyvíjejí "úžasný tlak", ale vše je maskováno a jedná se tajně.

Slovenské ministerstvo obrany v březnu odmítlo nabídku Spojených států na poskytnutí desítek milionů eur na modernizaci leteckých základen v zemi. Peníze nabídly USA v rámci Evropské iniciativy odstrašování (EDI), jež má podpořit obrannou způsobilost především v zemích na východním křídle NATO. Odmítnutí vyvolalo odpor opozice, prezidenta Andreje Kisky i koaliční strany Most-Híd.

Danka Capáková, mluvčí ministerstva obrany řízeného nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS), v komentáři k odmítnutí nabídky uvedla, že byla zaměřena na budování zařízení, které slouží prioritně pro rozmístění příslušníků americké armády, vojenské techniky a materiálu. "Žádným způsobem neodpovídala operačním požadavkům ozbrojených sil Slovenské republiky ani požadavkům NATO," uvedla.

Aféra vyvolala poplašné spekulace o ohrožení slovenské svrchovanosti. "Éter je plný hrozeb o vojenském obsazení Slovenska a budování amerických základen a někteří politici usilovně pracují na tom, aby spojenecký voják NATO měl přinejmenším tak negativní konotace, jako okupant z roku 1968," řekla v parlamentu poslankyně strany Most-Híd Katarína Cséfalvayová. Ministr zahraničí Miroslav Lajčák informace o základnách dementoval s tím, že Slovensko s USA o trvalé přítomnosti jejich vojáků nejednalo a nejedná.

Informace o údajných amerických základnách na Slovensku se objevily i v českých médiích, například v komunistické Severočeské pravdě nebo na webu Aeronet označovaném za konspirační. Zprávu přinesla i česká verze ruského propagandistického serveru Sputnik.

Gruško podle agentury TASS řekl, že prohlášení o vojenských základnách USA s jadernými zbraněmi na Slovensku považuje Rusko za provokaci. "Zcela to vylučuji, protože aliance NATO se zavázala, že nebude rozmisťovat jaderné zbraně za hranicemi těch zemí, kde rozmístěny nebyly, a že tam nebude vytvářet potřebnou infrastrukturu, Považujeme to za provokaci," řekl náměstek ministra zahraničí.

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Související:

Právě se děje