Jednat s Putinem tváří v tvář? Zelenskyj dostal varování od armádního experta

Ruský prezident Vladimir Putin bude budovat vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou v závislosti na slovech a činech nového prezidenta Volodymyra Zelenského. Novinářům to dnes v Moskvě řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Zelenskyj v neděli v prezidentských volbách na hlavu porazil obhajujícího prezidenta Petra Porošenka, ruské vedení zatím změny v Kyjevě nekomentovalo. Putin Zelenskému ke zvolení neblahopřál.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Jako člověk, který určuje zahraniční politiku ruského státu včetně politiky vůči Ukrajině, bude ruský prezident v každém případě budovat své vztahy s ukrajinským vedením právě na základě konkrétních slov a činů (Zelenského)," řekl Peskov.

Podle lvovského televizního kanálu ZIK radí budoucímu ukrajinskému prezidentovi jeho poradci, aby nejednal s Putinem přímo, ale přes západní prostředníky. Armádní expert Ivan Aparšyn, považovaný za možného budoucího ministra obrany, doporučuje využít v jednání s Kremlem zprostředkovatelských služeb Spojených států a Británie.

Zelenskyj by rovněž podle Aparšyna neměl zasednout k přímým rozhovorům se zástupci separatistických "lidových republik" na východě Ukrajiny.

"Nemůžeme jednat na dvoustranné bázi s Ruskou federací, protože tak bychom problémy nevyřešili. A nikdy nepodpořím návrh, aby nový ukrajinský prezident zasedl k jednacímu stolu s takzvanými lidovými republikami," řekl ukrajinský expert televizi. Zelenskyj má podle něj vůli řešit válku na Donbasu, ale pouze za podmínek výhodných pro Ukrajinu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama