O co jde v setkání Putina a Kim Čong-una? Odpověď Vás možná překvapí

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kom Čong-un se poprvé sešli ve Vladivostoku. Setkání probíhá poté, co rozhovory mezi KLDR a USA uvázly na mrtvém bodě. Co KLDR očekává od Ruska a naopak?

Vladimír Putin a Kim Čong-un

„ Přijel jsem do Ruska, abych si vyměnil názory na situaci na Korejském poloostrově, která je jedním z nejaktuálnějších mezinárodních problémů,“ uvedl severokorejský diktátor. Ruský prezident ocenil, že o tom KLDR jedná i se USA.

Ačkoliv Putinova příznivá slova na adresu USA mohou být vnímána jako pouhá diplomacie, která měla za cíl především příznivě ohodnotit Kim Čong-una, zapadají do širší ruské strategie ohledně Korejského poloostrova. Podle analytické agentury Stratfor Rusko se pokouší vrátit zpět v činnost dlouho zastavená šestičlenná jednání zahrnující Severní Koreu, Jižní Koreu, Rusko, Čínu, Spojené státy a Japonsko.

Konstantin Asmolov, z Center for Korean Reasearch na Russian Academy of Sciences, sdělil rádiu Deutsche Welle, že pro Rusko není důležitá ani tak denuklerizace, která je centrálním tématem korejsko-amerických jednání, jako stabilita na Korejském poloostrově. „ Nepotřebuje další konflikt na našich hranicích“.

Rusko je dlouholetým ekonomickým partnerem KLDR, kterého nicméně v poslední době nahradila Čína. KLDR se pokouší svou značnou závislost na asijském gigantovi snížit prostřednictvím vyhledávání dalších partnerů, přičemž Rusko je jedním z prvních na mysli.

Posílení obchodu ale nebude bez překážek. Ruská státní zpravodajská agentura TASS v úterý referovala o značném, 56% poklesu bilaterálního obchodu v minulém roce, který byl ve výši pouhých 34 miliard dolarů (pro porovnání, obchod mezi KLDR a Čínou byl ve výši 24 miliard dolarů). Rusko přiznává, že to je v důsledku mezinárodních sankcí proti KLDR, které musí dodržovat. Navíc samo Rusko čelí sankcím a má dlouhodobé ekonomické problémy.


Přesto pro obě strany mají ekonomická jednání smysl. Jak upozorňuje BBC, Rusko hostí tisíce severokorejských migrantů, kteří kvůli sankcím proti KLDR musí opustit zemi tento rok. Tito pracovníci doufají, že jednání jim umožní v Rusku zůstat. Podle Stratforu může Rusko prostřednictvím zaměstnávání severokorejských pracovníků pomoci Pchjongjangu udržet stabilitu a vydělat peníze.

Pro severní Koreu je Rusko jakožto člen Rady bezpečnosti OSN důležitý spojenec, který jí může pomoci prosadit zmírnění sankcí – ačkoliv doposud to nebylo úspěšné – a který též ji může pomoci jednat s Jižní Koreou mimo obvyklé komunikační kanály představované USA a Čínou. To je atraktivní i pro Rusko, které tím může opětovně vystupovat jako relevantní, světově důležitý vyjednávač, jak se o to snaží v Blízkém východě, a získat tak cenné diplomatické body.

Artyom Lukin, specialistu na mezinárodní vztahy z Far Eastern Federal University ve Vladivostoku, však pochybuje o tom, že Putin je ochoten si skutečně ušpinit ruce a plně převzít roli zprostředkovatele v ještě dalším diplomatickém konfliktu. „Myslím, že Putinovy ruce jsou už plné tolika záležitostí," uvedl s odvoláním na občanskou válku v Sýrii a zejména na krizi na Ukrajině. „Otázkou je, zda má nějaké prostředky, které by mohl věnovat na Severní Koreu,“ sdělil Lukin stanici Deutsche Welle.

Podle Lurkina je tak toto setkání především o navázání osobních kontaktů, což dle expertů je faktor diplomatických jednání, kterému Putin přisuzuje značnou důležitost. Jinak se nedá čekat, že by jednání přinesly nějaký signifikantní průlom.

Jednání KLDR a USA

Totéž se nyní nečeká od amerických jednání s Severní Koreou. Poslední setkání severokorejského vůdce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Vietnamu skončilo bez jakékoliv dohody. Ačkoliv se spekuluje o možnosti třetího setkání, od té doby nedošlo k veřejně známým kontaktů na vysoké úrovni mezi USA a KLDR.

Naopak, minimálně ze strany KLDR je cítit značná frustrace z uvízlých jednání, podotýká server USA Today. Minulý týden Severní Korea testovala novou zbraň a požádala, aby byl ministr zahraničí USA Mike Pompeo vyřazen z jaderných rozhovorů. Sama měla odvolat hlavního vyjednavače KLDR se Spojenými státy, Kim Jong-čchola, podle agentury Reuters.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje