Putin poprvé komentuje ukrajinské volby. Zelenskému poslal vzkaz ohledně Donbasu

Pokud bude nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plnit minské mírové dohody, Rusko pomůže s normalizací situace v Donbasu. V první reakci na výsledek ukrajinských prezidentských voleb to dnes ve Vladivostoku řekl ruský prezident Vladimir Putin. Komentoval rovněž svůj dekret o urychleném přiznávání ruského občanství donbaským separatistům. Podle ruského vůdce nejde o provokaci a není na tom nic divného. EU, Německo, Francie a Británie ale dnes tento krok Moskvy odsoudily.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Kreml dosud na drtivé vítězství Zelenského oficiálně nereagoval a Putin je jedním z mála evropských státníků, který do Kyjeva nezaslal oficiální blahopřání. Dnes ruský prezident řekl, že jeho země "všemožně přispěje k normalizaci situace na jihovýchodě Ukrajiny, pokud nové vedení země v sobě najde sílu realizovat minské dohody". Z jejich neplnění se od podpisu v roce 2014 obviňují Moskva i Kyjev.

Výsledek voleb podle Putina svědčí o naprostém krachu politiky dosavadního prezidenta Petra Porošenka. "Co na tom hodnotit? Je to naprostý, absolutní krach Porošenkovy politiky," řekl.

Svým dekretem, který umožňuje obyvatelům povstaleckých oblastí získat během tří měsíců ruské občanství, chtěl prý prezident přispět k řešení tíživé humanitární situace v Donbasu. "Osobně jsem dalek toho, kohokoli provokovat," ujistil Putin novináře. Kyjev jeho rozhodnutí označil za další pokračování ruské agrese, proti dekretu protestovaly USA i Brusel.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby se "drzým krokem" Ruska zabývala. Vzhledem k právu veta, které může Rusko v Radě uplatnit, je ale možnost reálných diplomatických kroků nulová. Putin dnes řekl, že ruští diplomaté jsou připraveni o vydávání pasů v OSN "pobesedovat".

Šéf doněckých separatistů Denis Pušilin nařídil místním úřadům, aby do 1. června zjednodušily režim na úseku hranic s Ruskem, který kontrolují separatisté. Podle agentury DAN je důvodem snaha usnadnit lidem obývajícím povstalecká území, aby si na ruských úřadech vyřídili formality nezbytné k získání ruského pasu.

Podle dřívějších zpráv moskevských médií se ruské regiony sousedící s povstaleckými oblastmi Donbasu připravují na příliv nových ruských občanů. V Rostově na Donu, ležícím nedaleko ukrajinských hranic, v polovině března otevřeli nový migrační úřad ministerstva vnitra a nová infrastruktura pro migranty se buduje i v jiných ruských pohraničních městech.

zdroj: YouTube

Putinův dekret dnes odsoudily i EU, Francie, Německo a Británie. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová Moskvu obvinila ze zostřování napětí ve vztazích s Kyjevem a ze snahy destabilizovat Ukrajinu. Krok ruského prezidenta označila též za "nový útok na svrchovanost Ukrajiny".

Německo a Francie, které jsou s Ruskem a Ukrajinou coby takzvaná normandská čtyřka garantem minských mírových dohod, dnes dekret rovněž odsoudily. Krok podle nich odporuje "duchu a cílům" minských dohod a je v rozporu s aktuální potřebou snížit napětí na východní Ukrajině.

Británie v reakci na opatření uvedla, že se jedná o další krok ze strany Ruska, jehož cílem je "ohrozit bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny a podkopat její územní celistvost". Humanitární důvody, kterými svůj postup Moskva zdůvodňuje, nejsou podle britského ministerstva zahraničí platné, neboť lidé, o kterých tvrdí, že jim pomáhá, "trpí důsledky konfliktu, který začalo a dál podněcuje" právě Rusko a jeho prostředníci.

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje