Britská vláda řeší únik informací. Souvisí s firmou Huawei

Britská vláda dnes zahájila vyšetřování, které se týká úniku informací z jednání Národní bezpečnostní rady (NSC) o čínském výrobci telekomunikačních zařízení Huawei a jeho účasti na budování mobilních sítí páté generace (5G). Informovala o tom agentura Reuters. Jednání NSC jsou uzavřená a důvěrná, přesto o výsledku úterních diskusí informovala britská média, podle nichž se kabinet chystá firmě přístup ke stavbě sítí 5G povolit. Ministr pro kulturu a digitální technologie Jeremy Wright dnes řekl, že vláda se ještě ohledně Huawei nerozhodla.

Přidejte svůj názor

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

O informacích uniklých z jednání rady jako první informoval list The Daily Telegraph a po něm i další, včetně Financial Times či agentury Reuters. Všichna tato média s odvoláním na své zdroje uvedla, že vláda umožní čínské firmě účast na budování mobilních sítí páté generace, ale nikoli na citlivých částech systému. Podle nich o tom rozhodla premiérka Theresa Mayová a klíčoví ministři navzdory možným bezpečnostním rizikům, před nimiž varovali další členové kabinetu, včetně ministrů vnitra a obrany.

Únik obsahu jednání dnes odsoudil ministr Wright. Bývalý šéf resortu obrany Michael Fallon pak podle BBC řekl, že tato věc je natolik vážná, že by vláda kvůli jejímu vyšetření měla povolat policii.

"Takové úniky nejenže potenciálně ohrožují naši národní bezpečnost, ale poškozují i naše vztahy s klíčovými spojenci a podkopávají jejich důvěru," napsal konzervativní poslanec Tom Tugendhat v dopise, v němž požádal poradce premiérky Marka Sedwilla o vyšetření celé věci.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), restriktivní opatření zvažují i další země.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin usadil Trumpa. Jeho twitter ho nezajímá

13.10.2019 14:21 Kreml nevyčítá prezidentu Donaldu Trumpovi nynější problémy v rusko-amerických vztazích, protože si…

Trump a Putin opět tváří v tvář? Kreml nevyloučil schůzku v Chile

11.10.2019 16:49 Setkání prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa na listopadovém summitu asijských…

Zemřel Alexej Leonov. První kosmonaut, který vystoupil do volného vesmíru

11.10.2019 15:30 Aktualizováno Zemřel bývalý sovětský kosmonaut Alexej Leonov, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil do…

Porošenko chce nový majdan? Na Ukrajině to vře, oddělení vojsk v Donbasu…

10.10.2019 22:34 Aktualizováno Bez oddělení znepřátelených stran na východoukrajinském bojišti nebude svolán summit normandské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama