Kosovo a Srbsko? Vztahy obou zemí se zabývá konference v Berlíně

Především napjaté vztahy mezi Srbskem a Kosovem jsou tématem dnešní berlínské schůzky německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a vrcholných představitelů států západního Balkánu. Novinářům to před jednáním, kterého se účastní také politici ze Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Kosova, Černé Hory, Albánie a Severní Makedonie, řekli oba přední evropští politici.

Vlajka Kosova
doporučujeme

"Chceme otevřeně diskutovat o nejtěžších otázkách a stabilitě v regionu," uvedl Macron. "Za prvé budeme jednat o konkrétním případu Srbska a Kosova. Rádi bychom, aby tam znovu začal dialog," podotkl také. Podle Merkelové by dnešní debata měla zabránit tomu, aby se problémy ve vztazích mezi oběma zeměmi zdály ještě neřešitelnější než dnes.

Vztahy obou zemí, jak dnes připomněla i Merkelová, aktuálně zatěžuje především spor o cla, která Kosovo od loňského listopadu uvaluje na zboží dovezené ze Srbska. Pokud je Priština do 6. května nezruší, chce Bělehrad podniknout protiopatření.

Macron i Merkelová dnes dali najevo přesvědčení, že stabilita na západním Balkánu úzce souvisí i se stabilitou celé Evropy, a proto je nutné se i v případě Kosova a Srbska znovu pokusit vést debatu.

Případ Severní Makedonie (dříve Makedonie), která se po letech sporů s Řeckem dohodla na novém státním názvu, podle nich dává naději, že je možné vyřešit i dlouhodobé problémy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama