Putin likviduje opozici: Počet politických vězňů roste, Pičugin živoří v kobce už 16 let

V ruských věznicích je celkem 236 politických vězňů, tedy výrazně více, než se uvádělo v posledních letech, kdy se prezident Vladimir Putin snažil zlomit své odpůrce. Uvádí se to ve studii, kterou vypracovala washingtonská právní kancelář Perseus Strategies za podpory ochránců lidských práv. Sama studie tvrdí, že počet politických vězňů v Rusku je ve skutečnosti nejspíše "mnohem vyšší".

Věznice

V únoru 2015 bylo v Rusku 46 politických vězňů, připomněla agentura AFP s odvoláním na seznam zveřejněný respektovanou nevládní organizací Memorial, která se věnuje odhalování zločinů komunismu a ochraně lidských práv. Nyní Memorial pomáhal washingtonským právníkům vypracovat novou studii.

Podle ní ruským úřadům usnadňují zavírání opozičníků za mříže "notoricky vágní" zákazy a záminky, jako je například výtržnictví či urážky náboženského cítění.

Bývalý kanadský ministr spravedlnosti Irwin Cotler, který nyní vede Středisko Raoula Wallenberga pro lidská práva, tvrdí, že v Rusku dochází ke "kriminalizaci všedního života". "Všichni, kteří jsou považováni za odpůrce režimu, podléhají obviněním vykonstruovaným ze všeho možného," prohlásil Cotler, který se na studii podílel.

Kromě politické opozice mají ruské úřady v hledáčku podle studie také představitele a aktivisty národnostních, náboženských či sexuálních menšin, novináře a od anexe Krymu v březnu 2014 rovněž ukrajinské aktivisty.

Cotler se domnívá, že represe v Rusku i další státech s autoritářskými režimy jsou způsobeny "beztrestností" těch, kteří z represí mají prospěch, na mezinárodní scéně.

Nejdéle vězněným politickým vězněm v Rusku je podle studie Alexej Pičugin, který před svým zatčením v roce 2003 pracoval pro někdejší ropný koncern Jukos.

Bývalý šéf bezpečnostní služby Jukosu Alexej Pičugin si odpykává doživotí za vraždy. Jeho stoupenci tvrdí, že byl falešně obviněn s cílem zničit tehdejšího šéfa koncernu Michaila Chodorkovského, který po deseti letech věznění ve vlasti žije v politickém exilu.

Podle Pičuginovy matky Ally trpí syn zdravotními problémy. "Je zavřený v maličké kobce již 16 let, z níž nezahlédne slunce," řekla AFP. "Drží ho ve vězení, protože chtějí, aby falešně obvinil Chodorkovského, což Alexej odmítá," prohlásila.

Moskva se v minulosti hájila tím, že má jinou koncepci lidských práv než Západ.

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje